– Private fonde spiller en stadig større rolle for finansieringen af universiteternes forskning. Og der har i debatten lydt, at der er risiko for, at man som forsker tvinges til at orientere sin forskning mod projekter, der kan støttes af de private fond, hedder det blandt andet i indlægget.
Derfor slår Søren Pind på tromme for, at det vil være en fordel at skabe øget samarbejde, så universiteterne får mulighed for at dække hele bredden af faglige retninger, og fondenes prioriteringer dermed ikke påvirker universiteternes strategiske frihed.
På den måde kan man også imødegå kritikken af at forskningsfriheden i Danmark er under pres, blandt andet fordi en britisk undersøgelse for nylig placerede Danmark langt ned på listen over nationernes forskningsfrihed.
Den diskussion afviser Ministeren i indlægget ved at henvise til en dansk 2. plads i forskningsfrihed i en undersøgelse lavet af European University Association, og understreger på ny sin tidligere pointe om at forskningsfrihed har stor betydning.
Forsiden lige nu:

Styrelse overvejer at trække støtte fra forskningsinstitutions klimaværktøj
Offentlig støtte til udvikling af et værktøj til livscyklusvurdering (LCA) af byggerier kan være i strid med EU’s statsstøtteregler. Uden støtte er det tvivlsomt, om værktøjet kan fortsætte.

Danske Space Explorers går sammen i banebrydende partnerskab
31 danske universiteter, virksomheder og andre rumaktører har etableret et samarbejde der skal udvikle dansk rumforskning.

Ekstraordinære neurotalenter tiltrækkes af dansk forskningscenter
Forskningscenteret Dandrite tilbyder som noget helt unikt 9-årige forløb til forskningstalenter inden for neurovidenskab. Det giver talenterne mulighed for langsigtet ”high risk – high gain”-forskning.
Seneste artikler:

KU kalder regering: Vi har akut brug for jeres life science-strategi
LIFE SCIENCE HAR ORDET. Vores sundhedsdata mangler muskler, forskningsinfrastrukturen halter, og der er rift om talenterne. KU giver tre forslag til løsninger.

Når køn bliver en (lille) forskningsfordel
Er det en fordel at være kvindelig forsker i mandsdominerede moskemiljøer? Ja, det kan det være, og måske har kvindelige forskere også mere blik for køn i deres forskning, antyder islamforsker Lene Kühle i dette indlæg.

Kvasir Technologies sætter kurs mod kommercielt gennembrud med støtte fra EU
Hos Kvasir Technologies i Søborg har CEO Joachim Bachman Nielsen svært ved at få armene ned for tiden. Hans virksomhed har for nylig modtaget en bevilling på godt 20 mio. kr. fra Horizon Europe. Det giver ro til at opskalere og professionalisere virksomheden.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.