Allerede i 2020 vil der mangle godt 1400 ingeniører i området omkring Sønderborg, der tæller virksomheder som Danfoss og Linak med samlet i omegnen af 8500 ansatte i Danmark – her af mange ingeniører, og en omsætning på godt 42 mia.kr.
Forventningen er at de 600 ingeniører vil være til at finde, men det giver stadig en mangel på 800 specialiserede medarbejdere, som kan være svære at skaffe til Sønderjylland, viser blandt andet en nylig rapport.
Det er nu ikke en helt ny ide at skaffe en ingeniøruddannelse til Sønderborg, hvor SDU i forvejen har afdelinger. Allerede for 2 år siden rettede formand for Danfoss, Jørgen Mads Clausen, henvendelse til SDU, og nu har Sønderborg kommune, Region Syddanmark og SDU i samarbejde med Linak og Danfoss stablet 176 mio. på benene til Center for Industriel Elektronik. Danfoss og Linak støtter hver med 35 mio.kr, og Danfoss opfører i tilgift en ny bygning, fortæller Ingeniøren.
Den nye uddannelse slår – under forudsætning af godkendelse fra forsknings-og undervisningsministeret – dørene op for optag i sommeren 2018, og der oprettes 60 pladser, når det er fuldt udbygget.
Forsiden lige nu:

TikTok-videnskab baner vej til den første SoMe Science Award
Lasse Winther har indtaget DR og diverse sociale mediers kanaler med digital formidling af videnskab. Nu belønnes han med natur- og videnskabsfestivalen Blooms SoMe Science Award.

Forskere og industri hungrer efter hinanden i jagten på grøn omstilling
Ledere fra industri, forskning og lovgivning mødtes til dialogmaraton om fælles front til grøn omstilling i Videnskabernes Selskab. Hastighed, skalering, talent og cirkularitet var omdrejningspunkt.

Ny rapport vender vrangen ud på universitetsloven
En ny rapport viser store udfordringer med forskningsfriheden og arbejdsvilkår på de danske universiteter. Men det er lykkedes at modernisere universiteterne og få mere forskning ud i samfundet.
Seneste artikler:

‘Det danske forskningsmirakel’ skranter – tiden er inde til en ny universitetslov
Universitetsloven og strukturen for dansk forskning kan være en vigtig faktor for nedgangen i ‘det danske forskningsmirakel’, vurderer professor og overlæge Jens Frederik Rehfeldt.

KU kalder regering: Vi har akut brug for jeres life science-strategi
LIFE SCIENCE HAR ORDET. Vores sundhedsdata mangler muskler, forskningsinfrastrukturen halter, og der er rift om talenterne. KU giver tre forslag til løsninger.

Lemvigh-Müller går i kødet på scope 3 med Science Based Targets
Lemvigh-Müller slår hul på udfordringen med særligt scope 3 udledninger. Videnskabeligt baserede standarder og datasystematik er afgørende for at hæve den bæredygtige barre, mener bæredygtighedschef Pernille Kiær.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.