Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Kultur

Dansker vinder sølv ved VM i science: Nu skal han navngive asteroide

Den 19-årige Benjamin Muntz fra Brønshøj er hjemvendt fra Pittsburgh i USA, hvor han vandt sølv i kategorien physical science til Intel ISEF – det uofficielle VM i science, skriver DR.

Blandt 1.750 konkurrerende projekter fra 80 forskellige lande strøg han næsten helt til tops for sit projekt ‘Hvorfor er vores univers (og vi) tredimensionelle: Modellering af de N-dimensionelle Elektron Orbitaler.’

– Mit projekt leger med tanken om, hvorfor det er, at vi og vores univers er tredimensionelle (højde, bredde, dybde, red.). Så jeg har brugt kvantefysik til at generalisere nogle ideer om atomer og molekyler, og på den måde forstå, hvorfor de ikke kan eksistere i alle mulige andre dimensioner, fortæller Benjamin Muntz

Læs hele historien her.

Forsiden lige nu:

I vesten forsker vi mest i egen navle – det former vores forståelse for verden

Et nyt studie fra SDU viser, at vi har et skævvredet billede af verdens plantedata, fordi den fortrinsvis er indsamlet i og af rige lande, hvilket gør os mindre modstandsdygtige over for klimaforandringernes effekter. Det er et eksempel på et større problem med en strukturel, global ulighed i akademia, mener forskere fra DIIS.


Ny evaluering viser stor tilfredshed med GTS-institutterne

GTS-institutternes tilbud til dansk erhvervsliv skaber værdi for alle typer af virksomheder, viser en ny evaluering, som Uddannelses- og Forskningsstyrelsen står bag. Særligt yder institutterne et vigtigt bidrag til en grøn omstilling.


Seneste artikler:

McKinsey: Syv gode råd til klimaneutralitet og grønne gevinster

SOMMERLÆSNING: Mckinsey har undersøgt verdens førende virksomheders arbejde med bæredygtig og rentabel forretning. De erfaringer udstiller syv nøglefaktorer, som virksomheder bør fokusere på for at skalere og høste grønne gevinster.


Kvikguide: Sådan sikrer du dig mod at greenwashe

SOMMERLÆSNING: Sustain Report har allieret sig med tænketanken Frej og giver her virksomheder en quickquide til let og elegant at undgå greenwashing og dermed undgå at bryde markedsføringsloven.


Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.