Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

Novo Nordisk Fonden giver 45 mio. til tværfaglige sundhedsprojekter

De 45 mio. kr. går til til tværfaglige projekter, der skal skabe hhv. ny viden om hjernens funktioner, nerveskader i øret og bakterier i tarmsystemet. Bevillingerne er en del af fondens Interdisciplinary Synergy Programme, der yder støtte til nytænkende, tværdisciplinær forskning. Programmet tager afsæt i, at mange sundhedsmæssige udfordringer og spørgsmål kræver løsninger, som ikke findes ved en traditionel fagspecifik tilgang alene.

Modtagerne er Professor Ulrik Lund Andersen (DTU), der sammen med sine samarbejdspartnere håber at kunne udvikle gennem et nyt tværfagligt forskningsprojekt, der kombinerer bl.a. kvantefysik og neurofysiologi. Forskergruppen vil udvikle nye biosensorer, der udnytter unikke magnetisk-optiske egenskaber i diamanter til at opnå billeder med ultrahøj sensitivitet og opløselighed.

Desuden modtager Torsten Dau, professor ved Institut for Elektroteknologi, DTU, penge til forskning i at at etablere metoder til at måle nerveskader i ørerne hos mennesker som følge af støjeksponering.

Endelig modtager Anja Boisen, professor ved DTU Nanotech, DTU, penge til at sætte fokus på godartede bakterier i menneskekroppen. En ubalance i sammensætningen af bakterierne har indflydelse på udviklingen af en række sygdomme, for eksempel betændelsestilstande i tarmsystemet.

”I øjeblikket er det svært at genoprette bakteriesammensætningen i tarmsystemet, hvis den først er kommet ud af balance, og de metoder, man bruger, er ikke særligt effektive. I vores projekt vil vi undersøge en helt ny metode, der på sigt vil gøre det muligt blot at tage en pille for at genoprette systemets balance,” siger Anja Boisen.

Forsiden lige nu:

I vesten forsker vi mest i egen navle – det former vores forståelse for verden

Et nyt studie fra SDU viser, at vi har et skævvredet billede af verdens plantedata, fordi den fortrinsvis er indsamlet i og af rige lande, hvilket gør os mindre modstandsdygtige over for klimaforandringernes effekter. Det er et eksempel på et større problem med en strukturel, global ulighed i akademia, mener forskere fra DIIS.


Ny evaluering viser stor tilfredshed med GTS-institutterne

GTS-institutternes tilbud til dansk erhvervsliv skaber værdi for alle typer af virksomheder, viser en ny evaluering, som Uddannelses- og Forskningsstyrelsen står bag. Særligt yder institutterne et vigtigt bidrag til en grøn omstilling.


Seneste artikler:

McKinsey: Syv gode råd til klimaneutralitet og grønne gevinster

SOMMERLÆSNING: Mckinsey har undersøgt verdens førende virksomheders arbejde med bæredygtig og rentabel forretning. De erfaringer udstiller syv nøglefaktorer, som virksomheder bør fokusere på for at skalere og høste grønne gevinster.


Kvikguide: Sådan sikrer du dig mod at greenwashe

SOMMERLÆSNING: Sustain Report har allieret sig med tænketanken Frej og giver her virksomheder en quickquide til let og elegant at undgå greenwashing og dermed undgå at bryde markedsføringsloven.


Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.