Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

Danmarks Frie Forskningsfond uddeler otte mio. kr. til delestillinger

Danmarks Frie Forskningsfond har støttet otte kliniske forskningsprojekter, der på hver sin måde bidrager til at afklare væsentlige kliniske problemstillinger.

For et af projekterne er målet at nå til mere effektiv behandling af børn, der har ufrivillig vandladning om natten ved bl.a. at studere deres søvn og identificere de bagvedliggende gener.

Rådet har ved uddelingen af delestillinger lagt vægt på at støtte innovativ forskning, som i særlig grad bidrager til at øge vores viden om kliniske emner. Der er bevillinger til både etablerede kliniske forskere og lovende yngre kliniske forskere, som alle ønsker at fastholde et forskningsfokus sideløbende med det kliniske arbejde. Fælles for dem alle er, at de har fået støtte til delestillinger.

Se hvem der har fået de otte delestillinger – og læs mere

Forsiden lige nu:

Ekspert i forskningsfrihed om Danish Crown-sag: – Lignende kunne sagtens ske i dag

I 2022 kom Danske Universiteter med en grundig udarbejdet vejledning til regler for eksterne samarbejder. Men så længe at universiteterne fortsat er så afhængige af ekstern finansiering, er det svært for alvor at gardere sig mod lignende sager som det kritiserede samarbejde mellem Aarhus Universitet og Danish Crown, lyder det fra professor emeritus ved KU…


DTU er det bedste tekniske universitet i Europa

DTU har nået sin mission: De bliver anerkendt som talentfabrik og rugekasse for innovativ forskning og industrisamarbejder, der gavner samfundet. Derfor får de førstepladsen som det bedste tekniske universitet i Europa på den nye rangliste, EngiRank.


Seneste artikler:

Forbrugerne skal elske en mindre og bedre garderobe

PODCAST. Lars Riis forlod den traditionelle modebranche og har startet tøjfirmaet ELSK. I podcasten Bæredygtig Business taler Steffen Max Høgh med ham om fast fashion, og hvordan man får kunderne til at betale en højere pris for kvalitetstøj.


Frit spil for greenwashing i primetime på Danmarks Radio

SOMMERLÆSNING: DR-programmet Løvens Hule er effektiv reklameplatform. Men DR kontrollerer ikke, at iværksætternes påstande om miljø- og klimavenlige produkter holder vand. DR svigter seerne siger CSR-ekspert.


Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.