Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

Lundbeckfonden booster forskning i neurovidenskab med 90 millioner

18 dygtige forskere modtager hver fem millioner til studier inden for sundhed

Foto: iStock.

Dårlig søvn i teenageårene, malaria og stigning i selvmordsforsøg herhjemme. Det er eksempler på tre ud af de 18 projekter, der lige har fået penge fra Lundbeckfonden under Ascending Investigators-bevillingsrammen. 

Fondsmidlerne er målrettet dygtige forskere inden for særligt biomedicin, sundhed og kliniske studier. De succesfulde ansøgere har alle en stærk research-profil og et projekt med potentiel stor indvirkning på det danske behandlingssystem. 

Bevilling til forskertalenter
– Vi er glade for at se de mange spændende projekter, der er kommet ind – og vi er glade for, at vi i Lundbeckfonden via Ascending Investigators-bevillingerne kan gøre det muligt for disse talentfulde forskere at udvikle deres projekter til gavn for dansk neuroforskning, siger Jan Egebjerg, forskningsdirektør i Lundbeckfonden.

De 18 forskere kommer fra henholdsvis KU, AU, SDU og de tre hospitaler Steno Diabetes Center, Region Hovedstadens Psykiatriske Hospital og Psykiatrisk Center København.

Hvem har modtaget penge?
Birgitte Holst: Professor MSO ved Biomedicinsk Institut, KU – til udvikling af ny medicinsk behandling af anoreksi i ungdomspsykiatrien.

Konstantin Khodosevich: Lektor ved Biotech Research and Innovation Centre, KU – til studie af sygdomsårsager bag neuropsykiatriske lidelser, herunder genetiske- og miljømæssige påvirkninger.

Birgitte Rahbek Kornum: Lektor ved Institut for Neurovidenskab, KU – til undersøgelse af, om dårlig søvn i teenageårene øger risikoen for udvikling af psykiatriske lidelser senere i livet.

Claus Juul Løland: Professor ved Institut for Neurovidenskab, KU – til projekt om udvikling af en medicinsk behandling, der kan bruges til at hjælpe kokainafhængige.

Thomas Lavstsen: Lektor ved Institut for Immunologi og Mikrobiologi, KU – til studier af biologiske processer i forbindelse med malaria.

Vanessa Hall: Lektor ved Institut for Veterinær- og Husdyrvidenskab, KU – til projekt om via dyreforsøg at studere en hjerneregion, der rammes, når mennesker udvikler Alzheimers.

Abigail Mackey-Sennels: Lektor ved Biomedicinsk Institut, KU – til projekt om i hvilken grad vedvarende fysisk træning livet igennem bidrager til at bevare muskelmasse og muskelfunktion i alderdommen.

Kenneth Lindegaard Madsen: Lektor ved Panum Instituttet, KU – til projekt om udvikling af en ny medicinsk behandling af kroniske smerter.

Martin Fredensborg Rath: Professor ved Panum Instituttet, KU – til studie af hormoners indflydelse på det cirkadiske system, der styrer vores døgnrytme.

Trine Madsen: Seniorforsker ved Psykiatrisk Center København – til undersøgelse af centrale forhold bag stigningen i selvmordsforsøg blandt unge.

Bjørn H. Ebdrup: Lektor, Region Hovedstadens Psykiatriske Hospital i Glostrup – til klinisk forsøg af ny medicinkombination til at højne kognitivt funktionsniveau hos psykiatriske patienter.

Christina Legido Quigley: Ved Steno Diabetes Center København – til studier af fejlregulering af fedtsyrer i forbindelse med udvikling af Alzheimers.

Ditte Demontis: Lektor ved Institut for Biomedicin, AU – undersøgelse af genetikken bag substansafhængighed.

Søren Dinesen Østergaard: Professor ved Institut for Klinisk Medicin, AU – til projekt om kunstig intelligens og hvorfor mennesker med alvorlige psykiske sygdomme i gennemsnit lever kortere.

Keisuke Yonehara: Lektor ved DANDRITE, AU – til studier af nervecellenetværk i nethinden.

Vladimir Matchkov: Lektor ved Institut for Biomedicin, AU – til undersøgelse af molekylære forhold bag den hæmning af blodcirkulation hjernen, som ofte følger efter et slagtilfælde.

Himanshu Khandelia: Lektor ved Institut for Fysik, Kemi og Farmaci, SDU – til at forske i den elektriske aktivitet i membranproteiner.

Jasmin Mecinovic: Lektor ved Institut for Fysik, Kemi og Farmaci, SDU – til studier af enzymer, der i hjernen har betydning for nervesystemets funktion

Forsiden lige nu:

Sådan tackler fondene den stigende magt

I SPORENE PÅ MAGTEN. I takt med at de danske fondes magt og muligheder skyder i vejret, arbejder fondene på tiltag, der sikrer fair forskning. Fem fokuspunkter brænder igennem.

Fysikerne får velkendt ansigt som institutleder

Professor Joachim Mathiesen tiltræder fra 1. december 2023 som ny institutleder på Niels Bohr Institutet. Her får han ansvaret for at lede et institut i rivende national og international udvikling.

Seneste artikler:

Robothænder med følelser

Jakob Dideriksen fra Aalborg Universitet har med en støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond undersøgt, om man kan skabe robotarme, som kan imitere nervesystemet i vores hænder og arme. Det kan vi godt. Men der er stadig lang vej endnu. 

Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.