Er du forsker, og går du med en iværksætterdrøm i maven? Så er det med at spidse ører. Med en sum på 460.000 per iværksætter, der godkendes til det nye program, ønsker Innovationsfonden nemlig at skubbe til de gode idéer blandt de mere erfarne forsknings- og erhvervskræfter i samfundet.
Det er det tidligere program, InnoFounder, som henvender sig til de helt unge iværksættere, der udvides med endnu et spor som led i fondens nye iværksætterstrategi, som blev præsenteret tilbage i december 2018. Det nye program får det sigende navn ‘InnoFounder – experienced’.
INNOVATIONSFONDEN VIL STYRKE FORSKERES MULIGHEDER FOR IVÆRKSÆTTERI
Mere erfaring – større succes
Imens det eksisterende InnoFounder-program kører videre sideløbende, er idéen med det nye program at dyrke de forretningspotentialer, der følger med flere år i marken, som blandt andet ofte giver et større netværk:
– Flere analyser peger på, at iværksættere med erhvervserfaring har endnu større chance for succes end de helt unge – netop på grund af den erfaring, brancheindsigt, markedsforståelse og det netværk, de har tilegnet sig gennem årene. Meget peger derfor på, at vi kan få flere succesfulde virksomheder i Danmark, hvis vi i højere grad understøtter mere erfarne folk, som har lyst til og mod på at kaste sig ud i iværksætteri. Derfor lancerer vi ‘InnoFounder – experienced’, siger Hanne Harmsen, vicedirektør hos Innovationsfonden.
Flere skal kunne – og turde – afprøve deres idéer
Inden årsskiftet løftede Innovationsfonden sammen med Vækstfonden sløret for, hvordan de to fonde planlægger at styrke tidlige og videnbaserede virksomheder i Danmark.
Som Science Report tidligere har skrevet om, er netop dén opgave et led i den politiske beslutning om at forenkle erhvervsfremmesystemet, som regeringen og Dansk Folkeparti vedtog tidligere i 2018. Beslutningen indebærer et mål om, at Innovationsfonden i 2019 skal være den primære indgang til tilskudsmidler til videnbaseret iværksætteri.
– De nye initiativer vil styrke forskeres muligheder for at gå ud og skabe nye virksomheder på baggrund af viden fra vores forskningsinstitutioner, forklarede forskningsminister Tommy Ahlers (V) dengang.
Han tilføjede, at det på den måde bliver muligt for flere af Danmarks forskere og erhvervsfolk at udleve drømmen om et liv som iværksættere – en mulighed, han håber og tror vil få flere til at turde afprøve spirende idéer.
INNOVATIONSFONDEN VIL SÆTTE SKUB I DEN GRØNNE OMSTILLING
Det nye innovationsprogram optager det første hold i foråret 2019 som et pilotprojekt og tilbyder et 1-årigt forløb med en månedlig ydelse på 30.000 kr. samt et engangsbeløb på 100.000 kr. Foruden programmet bliver et af de nye initiativer en investeringsdag, hvor iværksættere kan komme og præsentere deres forretningsidéer for investorer.
– Idéen skal dog typisk have nået et vist niveau af modenhed og have været igennem indledende tests eller have udviklet en tidlig prototype, så InnoFounder-forløbet bygges på et reelt grundlag. – Programmet er åbent for alle fagområder, så længe idéen er innovativ og har potentiale til at skabe en bæredygtig forretning.
– Tre personer per iværksætteridé kan ansøge programmet.
Forsiden lige nu:

Ny evaluering viser stor tilfredshed med GTS-institutterne
GTS-institutternes tilbud til dansk erhvervsliv skaber værdi for alle typer af virksomheder, viser en ny evaluering, som Uddannelses- og Forskningsstyrelsen står bag. Særligt yder institutterne et vigtigt bidrag til en grøn omstilling.

Ny formand for ph.d.-råd skal kombinere forskning og folkeskole
Professor Nikolaj Elf træder til som ny formand for Ph.d.-rådet for Uddannelsesforskning, som årligt uddeler 30 millioner kroner til ph.d.’er.

Nye bevillinger skal finde konkrete løsninger på aktuelle samfundsudfordringer
Fra konstruktiv klimajournalistik til indsats for hjemløse. Fem nye forskningsprojekter har modtaget bevillinger fra Velux Fondens HUMpraxis-program.
Seneste artikler:

Robothænder med følelser
Jakob Dideriksen fra Aalborg Universitet har med en støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond undersøgt, om man kan skabe robotarme, som kan imitere nervesystemet i vores hænder og arme. Det kan vi godt. Men der er stadig lang vej endnu.

Jens Lundgren: – Jeg var lægestuderende, havde kludder i mit privatliv og ønskede at tage orlov. Så fik jeg en øjenåbner
DERFOR BLEV JEG FORSKER: Midt i en periode med kludder i privatlivet blev Jens Lundgren inviteret til det føderale forskningsinstitut NIH i USA. Det blev en øjenåbner for ham.

Mathias Poulsen: – Mine spørgsmål trængte sig på: Bidrager legen til samfundets demokratiske samtaler?
DERFOR BLEV JEG FORSKER: Mathias Poulsen startede en international legefestival, som udviklede sig til et levende, legende fællesskab. Derfra mærkede han en længsel efter at stille store spørgsmål.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.