Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Samfund

Obama besøger Syddansk Universitet

Den tidligere amerikanske præsident Barack Obama kommer til Danmark i slut september

Den 28. september besøger USA’s forhenværende præsident Barack Obama Syddansk Universitet i Kolding som gæstetaler. Under overskriften ”A conversation with President Barack Obama” er 200 særligt indbudte studerende og en række gæster fra erhvervslivet inviteret til et lukket arrangement.

– Barack Obamas besøg giver fremtidens ledere i form af de studerende muligheden for at møde et karismatisk og inspirerende menneske, der har haft stor betydning for verdens udvikling de seneste mange år, siger Bjarne Graabech Sørensen, prorektor på SDU.

Besøget er et relevant input til de stærke forskningsmiljøer inden for blandt samfundsfag, ledelse ogentrepreneurship, mener prorektoren, som videre siger;

– Det er et arrangement, som på alle måder understøtter SDU’s strategiske mål om at være et internationalt universitet, der udfolder de mange talenter og fremmer det unikke.

SDU vil, i samarbejde med Kolding Kommune og foreningen Business Kolding, lægge lokaler til det lukkede arrangement med USA’s 44. præsident.

– SDU er et internationalt universitet med en stærk vision. Vi ønsker at bryde grænser og forme fremtiden, og det kan besøget i høj grad være med til, siger rektor på SDU Henrik Dam.

Barack Obama, der blev kendt for sit berømte slogan “Yes We Can”, var præsident fra 2009 til 2017, og han nåede at gæste Danmark to gange som siddende præsident.

Forsiden lige nu:

Derfor blev Niels Bohr Instituttet NATO’s nye kvantecenter

Niels Bohr Instituttet bliver NATO’s nye kvantecenter, og det skaber enorme perspektiver for udviklingen af dansk kvanteforskning og for Danmark som forskningsnation. Vi har spurgt lederen af Niels Bohr Instituttet, hvordan det lykkedes at skaffe centret til Danmark.

Seneste artikler:

Robothænder med følelser

Jakob Dideriksen fra Aalborg Universitet har med en støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond undersøgt, om man kan skabe robotarme, som kan imitere nervesystemet i vores hænder og arme. Det kan vi godt. Men der er stadig lang vej endnu. 

Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.