I takt med at ESG får stigende betydning i ejendomsbranchen, er der behov for at sektoren udvikler en fælles tilgang for at samle og dele data.
Derfor har ATP Ejendomme og og organisationen Proptech etableret Forum for Bygnings- og Ejendomsdata, som nu tæller selskaber som PFA, PensionDanmark, NREP, DEAS, Cobblestone, Heimstaden, Thylander, 1927 Estate og KA. Proptech samler en række aktører i ejendomsbranchen med fokus på teknologi.
ESG-chef i ATP Ejendomme Peter Hebin Bruun peger på, at de finansielle nøgletal kun leverer det halve billede. En lang række ESG-parametre skal med, når man skal vurdere, hvor godt en virksomhed er rustet til fremtiden.
💡 Vil du have hele historien?
Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.
Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.
Har du allerede abonnement? Log ind her: