Denne julegaveguide er bragt med tilladelse fra Vugge til Vugge ApS, som rådgiver om Cradle to Cradle og cirkulær økonomi.
Hvis du ikke allerede har sat kryds ud for alle julegaveønskerne, er her en guide til grønnere gavegivning.
Alle varer er nemlig produceret til cirkulær økonomi med omtanke for miljø, mennesker og klima.
Bæredygtige julegaver til hverdagsbrug:
Nattøj – LIDL har lavet en serie af nattøj til børn, kvinder og mænd. Certificeret på GULD niveau. Købes i butikkerne, men du kan også læse om dem på Cradle to Cradle produktregistret.
Undertøj og basics – Wolford Aurora strømpebukser, kjoler, leggings mv. certificeret på GULD niveau. Priser fra 150 kr. i butikkerne eller på dansk website.
T-shirt og denim – C&A, der bl.a. har butik i Flensborg, men også online, har certificerede t-shirts på GULD niveau og denims på BRONZE niveau. Priser fra 5€. Se og køb online.
Denim – fra G-Star RAW fås i mange både fysiske og online butikker. Denim jakker, bukser mv certificeret på GULD niveau.
Håndklæder – Jules Clarysse håndklæder certificeret på SØLV niveau. Fra 109 kr.
Parfume – fra Michelle Pfeiffer af mærket Henry Rose. Certificeret på GULD niveau. Alle ingredienser er lagt åbent frem på hjemmesiden. Fra 20$.
Shampoo og balsam – fra Biolage R.A.W , L’oreal. Certificeret på SØLV niveau og fås til 135 kr. Et alternativ er Aveda Invati Exfoliating Shampoo. Certificeret på GULD niveau. Set til 71 kr. for 50 ml på dansk site.
Brabanita – pedalspande, vasketøjskurve, strygebræt og brødkurve i lækkert design. Produceret i Holland og certificeret på BRONZE niveau. F.eks. strygebræt fra kr. 549,-. Forhandles i flere butikker også online. Komplet program her på dansk site.
Sengelinned – fra Mary Rose certificeret på GULD niveau. Fås for 1.295 kr. i C2C Shop n’ Share.
Billige gaver til børn og forældre:
Børnebøger – ‘Victoria & Verdensmålene’ (Cradle to Cradle certificeret tryksag på SØLV niveau). Seks forskellige – 75 kr. pr. stk.
Tuscher – Stabilo Greenpoint tuschpen i genbrugsplast og certificeret på SØLV niveau. 0,8 mm i seks farver. Set til 15 kr. pr. stk.
Drikkedunk – Dopper Original drikkedunk, der fås i flere flotte farver i et holdbart og 100 pct. genanvendeligt materiale og går i opvaskeren. Helt fri for blødgørere . 5 % af salget går til etableringen af vandpumper og toiletter i Nepal. Certificeret på SØLV niveau. Pris 95 kr. på dansk site.
Babykalender – verdens første babybog uden skadelige stoffer, KLS PurePrint certificeret på SØLV niveau. Fås i de fleste boghandlere og på danske websites fra omkring 185 kr.
Badekit – til babyer med badehåndklæde og to vaskehandsker. Certificeret på SØLV niveau. 175 kr.
Hagesmæk/tørklæde – produceret af Johann Mueller for Hauptli Haus Kids. Certficeret på GULD niveau. 26$ på amerikansk site.
Gaver til den videbegærlige:
‘Verdensmål og notesbog’. Cradle to Cradle certificeret tryksag på SØLV-niveau. 115 kr.
‘Building a circular future’ – Den nyeste bog om Cradle to Cradle i byggebranchen. Bogen indeholder principper og en business case for fremtidens byggeri, hvor design for adskillelse giver mulighed for at genanvende de råstoffer, der indgår i byggeriet. Tryksagen er certificeret på SØLV niveau. Bogen er på engelsk og bestilles via Vugge til Vugges hjemmeside.
‘Cradle to Cradle – Rigdom og vækst uden affald’ – Bogen, du bare skal have læst for at forstå, hvordan vi kan få meget mere ud af Jordens ressourcer uden at skade miljøet. En dansk oversættelse af “Remaking the way we make things”, forfattet af Cradle to Cradle grundlæggerne William McDonough og Michael Braungart. Den trykte udgave er genoptrykt og fås for 190 kr.
Forsiden lige nu:

Thomas Sinkjær: – Vi får en udfordring, hvis forskningsberedskabet bliver kompromitteret
Nye tal fra DFiR’s årsrapport viser yderligere stigning af universiteternes eksterne forskningsmidler. Thomas Sinkjær frygter for det, han kalder ’det brede forskningsberedskab’.

Røverhistorier, løgnhalse og snørklede fortællinger inspirerer DTU-forsker
Anne Ladegaard Skov peger på tre bøger, der har formet hende som forsker, og det er den ene røverhistorie efter den anden.

Ida Willig bliver dekan for Humaniora på RUC
Professor i journalistik Ida Willig bliver dekan på Institut for Kommunikation og Humanistisk Videnskab på Roskilde Universitet. Hun har mangeårig erfaring med at skabe gode forskningsmiljøer og brænder for de store dagsordener.
Seneste artikler:

Kunsten at huske, vi ser på verden med forskellige briller
Tre bøger har spillet en særlig rolle for lektor og forsker, Lone Koefoed Hansen. To bøger om menneskets forhold til teknologien og en tredje, som påminder os om altid at have andres perspektiver for øje.

Finn Foton skal lære børn – og deres forældre – om naturvidenskaben
Ny børnebog skal inspirere hele familien til at snakke om kvantefysik og andre avancerede naturvidenskabelige emner.

Danmarks grønne godfather: – Når det gælder forskning, er det piskende nødvendigt, at vi får toptrimmet systemet
På centrale teknologier står vi stærkt i Danmark og potentialerne er store. Men vi skal oppe os i fremtiden, lyder det fra Anders Eldrup.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
