Carlsberg i Danmark slutter sig til partnerskabet ‘Danmark mod Madspild‘, der havde virksomheder som Arla, Salling Group og Nestlé blandt sine første medlemmer i 2018.
Det sker på Danmarks første officielle madspildsdag, som finder sted i dag 29. september, som har givet initiativet flere nye medlemmer blandt store virksomheder og brancheorganisationer.
Aftalen forpligter alle medlemsvirksomheder fra fødevarebranchen til at måle madspild en gang om året efter samme standarder. Målet er at nedbringe det samlede madspild med 50 pct. inden 2030.
‘Danmark mod Madspild’ drives af den statslige tænketank ONETHIRD, som sidste år lancerede ti anbefalinger til reduktion af madspild.
– Carlsberg vil gerne tage madspild endnu mere alvorligt, og derfor forpligtiger vi os nu til løbende at måle på vores madspild, samt at reducere mængden af madspild. Hos os handler det blandt andet om at sikre, at intet øl går til spilde. Ideelt set vil vi producere 1:1 med det, der forbruges, så vi heller ikke udleder unødvendigt CO2. Det er også en måde at bidrage til vores mål om nul CO2 på vores bryggerier inden 2030, siger Tenna Skov Thorsted, Sustainability Manager i Carlsberg Danmark i en pressemeddelelse.
Carlsberg lancerer desuden en øl brygget på overskuds frugt- og grøntsags-rester dvs. bananer, æbler og gulerødder, der er fermenteret. Dens formål er dog primært at indgå ved events, som sætter fokus på madspild i løbet af året arrangeret af ONETHIRD.
Madspildsdagen falder sammen med FNs International Day of Awareness of Food Loss and Waste. Problemet er nemlig af global betydning. Målt i CO2-aftryk svarer det globale madspild til verdens tredje største land.
Omkring en tredjedel af den globale fødevareproduktion formodes at gå til spilde. Alene i Danmark mister vi hvert år 700.000 tons fødevarer fordelt i hele fødevareværdikæden. 3 ud af 10 danskere smider desuden mad ud minimum en gang om ugen, ifølge en ny undersøgelse.
Forsiden lige nu:

Aarhus Universitet lander banebrydende samarbejdsaftaler om arbejdskraft og iværksætteri
Aarhus Universitet har i netop underskrevet samarbejdsaftaler med Ikast-Brande kommune og Samsø kommune. Aftalerne skal styrke indsatserne inden for arbejdskraft, iværksætteri, klima, bæredygtighed og socialøkonomi.

Forskningstrio og industrimastodonter indgår nyt partnerskab i kampen mod plastspild
Det nye partnerskab Cirkulær Industriplast (CIP) samler industriens virksomheder og videnspartnere om for at skabe en ny platform for plastgenanvendelse og øge genanvendelsen af industriplast med 20 procent inden 2025.

Novo Nordisk Fonden uddeler 10 mio. kr. til ukrainske forskere
Novo Nordisk Fonden har givet 10 mio. kr. til stipendieprogrammer, der gør det muligt for ukrainske forskere at få ansættelse ved en forskningsinstitution i Polen eller Danmark. Foto: Novo Nordisk Fonden.
Seneste artikler:

Kunsten at huske, vi ser på verden med forskellige briller
Tre bøger har spillet en særlig rolle for lektor og forsker, Lone Koefoed Hansen. To bøger om menneskets forhold til teknologien og en tredje, som påminder os om altid at have andres perspektiver for øje.

Finn Foton skal lære børn – og deres forældre – om naturvidenskaben
Ny børnebog skal inspirere hele familien til at snakke om kvantefysik og andre avancerede naturvidenskabelige emner.

Danmarks grønne godfather: – Når det gælder forskning, er det piskende nødvendigt, at vi får toptrimmet systemet
På centrale teknologier står vi stærkt i Danmark og potentialerne er store. Men vi skal oppe os i fremtiden, lyder det fra Anders Eldrup.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
