Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Sustain

På lærredet bliver den hvide jul ikke grøn

Sidste år fik ‘Dont Look Up’ nogle af os til at tænke klimakrise, mens vi hyggede os med julefilm i sofaen. Men der er kun få fiktionsfilm om bæredygtighed. Vi fik et bud på hvorfor fra filmkritiker Per Juul Carlsen.

Der er intet som tyder på, at klimakrisen og bæredygtighed kommer på skærm og lærred, når vi skal hygge os med julefilm. Foto:IStock/FTiare

Det bliver næppe film med klima og bæredygtighed som tema, der kommer til at slå Die Hard, Alene Hjemme og Love Actually af pinden som vores foretrukne julefilm.

Med tidligere den tidligere amerikanske vicepræsident Al Gores "En ubekvem sandhed" som den mest kendte er der masser af dokumentarfilm om klimakrisen og andre bæredygtighedsemner. Men når det gælder fiktionsfilm, er der langt færre film, fortæller filmkritiker Per Juul Carlsen. Det er simpelthen for svært at gøre klimakrisen spændende nok.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du allerede abonnement? Log ind her: