Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Debat

DM: Bedre ansættelsesvilkår skal modvirke presset fra økonomiske interesser

FORSKNINGSFRIHEDEN UNDER PRES. Økonomiske interesser, midlertidige ansættelser og politisk pres rammer forskere fra alle sider. Formanden for akademikernes fagforening, DM, giver indblik i forskernes erfaringer og peger på løsninger.

Foto: DM.

Af Brian Arly Jacobsen, formand for DM Universitet

Oksekødsrapporten, svinekødsrapporten. Vi har de seneste år set flere skandaler, hvor eksterne samarbejdspartnere direkte har påvirket den forskning, som er blevet lavet på universiteterne.

Det går naturligvis ikke, at en politisk styret organisation som Landbrug og Fødevarer eller en større virksomhed som Danish Crown kan få indflydelse på et universitets forskning, så det kød landbruget eller Danish Crown producerer fremstår mere klimavenligt, end det egentlig er.  

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du problemer med ip-login: Klik her

Har du allerede abonnement? Log ind her:

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading