– Det er vigtigt, at vi nu ser, hvad generne gør, og ikke kun hvordan generne er opbygget. De sidste 10-15 år har vi med sekventering af DNA netop kortlagt vores geners og arvemasses struktur. Men vi har manglet evnen til at fortolke genetikken. Vi har vidst, at visse gener øger risiko for visse sygdomme. Men hvordan generne gør det, har været ukendt indtil nu,” siger klinisk professor fra Københavns Universitet og Region Hovedstadens Psykiatri Thomas Werge til ku.dk
Genetikken bag flere mentale sygdomme er kendt nogenlunde, og forskerne har haft stor succes med at finde ud af hvilke gener, der giver hvilke sygdomme. Til gengæld har vi haft meget lille viden, når det gælder om at finde ud af, om de samme gener kan være ophav til flere forskellige sygdomme.
Derfor satte et forskerhold med blandt andre Professor Thomas Werge sig for at under søge transkriptomet fra over 700 hjerner fra afdøde med en af de 5 sygdomme: autisme, skizofreni, bipolar lidelse, depression og alkoholisme. Transkriptomet afspejler hvilke gener, der er i gang på et givent tidspunkt.
Ved at undersøge det, kunne forskerne se at flere af sygdommene har fælles genetisk ophav:
-Vi kan se, at de gener, der er aktive, i nogen udstrækning er fælles for disse psykiske lidelser. Rent faktisk afslører det, hvordan disse lidelser er tæt beslægtet. Det kan forklare, at mange mennesker lider af mere end en psykisk lidelse, og at forskellige psykiske lidelser løber i samme familie. Og det passer meget præcist med psykiske lidelsers genetiske ligheder,” siger han.
Mange af os har gener for psykisk sygdom
Gener for psykisk sygdom er ret udbredt, også hos folk der ikke lider af sygdommene. Således har det tidligere vist sig, at selv om “kun” godt 30.000 har skizofreni i Danmark, så går langt flere af os rundt med gener for sygdommen. Derfor kan det naturligvis ikke kun være generne, der spiller en rolle i at få sygdommen, men også det miljø og de oplevelser vi udsættes for undervejs i vores liv. Det nye studie taler i samme retning, idet det konkluderer at ”de miljømæssig faktorer spiller utvivlsomt også en rolle”.
Forsiden lige nu:
Aarhus Universitet vil bryde fri af techgiganterne og investerer millioner i AI-ejerskab
AI. AU etablerer et nyt AI Lab med ambitioner om at styrke både forskning, undervisning og administration. Med specialudviklede løsninger vil fakultetet øge kontrol, datasikkerhed og forskningspotentiale i en tid præget af teknologisk og geopolitisk usikkerhed.
Det kommende regeringsgrundlag bør hvile på ét princip: Uden investeringer i viden svækkes demokratiets fundament
DEBAT. Danmark står på et stærkt vidensfundament, der har gjort vores demokrati både robust og handlekraftigt. Et kommende regeringsgrundlag bør bygge videre på den styrkeposition med større investeringer i viden og en stærk beskyttelse af den akademiske frihed.
Skyd ikke på EU’s bureaukrati. Lægemiddelindustrien bremses af manglende kompetencer
INNOVATION. Pharma-veteranen Hasse Herlevsen er ikke enig i, at EU’s regulering er den egentlige hæmsko for innovation. I stedet peger han på branchens ineffektive håndtering af kvalitetssystemer som en dyr flaskehals – særligt for SMV’er.
Seneste artikler:
Droner er blevet et aktivt værktøj til miljø- og klimaopgaver
ERHVERV. Droneveteran har forståelse for det aktuelle flyveforbud og forventer en opstramning på området. Han synes det er fint at få ryddet op i branchen.
EU’s bæredygtighedslov slået tilbage: Politikernes stridspunkter er irrelevante ifølge ekspert
POLITIK. Grønne politikere fejrer, at en udvandet version af EU’s bæredygtighedsregler er blevet nedstemt, mens liberale advarer om, at virksomhederne nu risikerer at drukne i bureaukrati. Alligevel vurderer CBS-professor Karin Buhmann, at de punkter, der kæmpes om, næppe ændrer det store i praksis.
ESG er hoppet ud af bæredygtighedssiloen
ESG-BAROMETER. Selv om EU Kommissionen trådte på bremsen med omnibuspakken er ESG langt fra død. Men det er afgørende, at bæredygtigheden kobles til en business case, lød konklusionen, da ESG Barometer 2025 blev præsenteret.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.






























