Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

Aarhus Universitet udnævner ny æresprofessor

Klaus Ostenfeld var manden bag Storebæltsbroens COWI-ledede rådgiverteam.

Klaus H. Ostenfeld er nyudnævnt adjungeret professor. Foto: Søren Kjeldgaard.

Bygningsingeniøren Klaus Ostenfeld, 77, er blevet udnævnt til adjungeret professor ved Institut for Byggeri og Bygningsdesign ved Aarhus Universitet,

Det oplyser Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.

– Aarhus Universitet står over for en stor udvikling inden for ingeniørområdet, så jeg tænkte, at nu måske var et godt tidspunkt at komme af med al den viden, jeg nu engang bærer rundt på. Det kan godt være, at jeg er pensionist, men hvis jeg kan bidrage til at få nogle helstøbte ingeniører ud fra vores universiteter, så vil jeg gerne det, siger Klaus Ostenfeld.

Manden bag Storebæltsbroen

Den nyudnævnte professor har 55 års erfaring fra ingeniørbranchen – heraf 40 år hos COWI. Her var han med til at sætte sit præg på Danmark gennem flere store broprojekter – ikke mindst Storebæltsbroen, hvor han som daværende direktør for broenheden i COWI vandt konkurrencen om at projektere den faste forbindelse mellem Sjælland og Fyn.

– Jeg har altid været fascineret af broer. Bare stå og kigge på dem, observere deres majestætiske tilstedeværelse. De gør jo ikke noget i sig selv: De står der bare, tårner op i landskabet og tjener det formål, at folk kan komme fra A til B. Men broer er altid en særlig oplevelse, synes jeg, siger Klaus Ostenfeld.

Klaus Ostenfeld dimitterede som 22-årig 31. januar 1966. Efter flere år i både USA og Frankrig kom han tilbage til Danmark i 1977, da planerne om en Storebæltsbro for første gang begyndte at vejre i luften.

Som adjungeret professor vil Klaus Ostenfeld slå på tværfaglighed i ingeniørfaget.

– Alene kan man ikke udrette noget virkelig stort. Resultater skabes altid i samarbejde med andre, og jeg går meget ind for at søge inspiration fra andre verdener, så man ikke sidder i sin egen silo og tror, man ved bedst. Det gør man aldrig, for tingene udvikler sig hele tiden, siger Klaus Ostenfeld.

Forsiden lige nu:

Ekspert: Nyt kodeks har mange kvaliteter, men for forskningsfriheden får det mest af alt symbolsk værdi

FORSKNINGSPOLITIK. Et opdateret kodeks for integritet i forskning skal styrke forskningsfriheden og ruste forskningssystemet til nye udfordringer som internationalt samarbejde og kunstig intelligens. Men ifølge forskningsetiker Morten Dige er især fokus på forskningsfrihed mere symbolsk end praktisk – mens andre dele af kodekset kan få reel betydning i hverdagen.

Human- og samfundsvidenskaberne skal tydeliggøre deres bidrag til innovation

DEBAT. Regeringens forsknings- og innovationsstrategi overser systematisk human- og samfundsvidenskaberne og bygger på en for snæver forståelse af, hvad innovation er. Hvis Danmark vil lykkes som videnssamfund, kræver det en innovationspolitik, der også tager menneskelige, kulturelle og samfundsmæssige dimensioner alvorligt, mener AAU-professor.

Seneste artikler:

ESG er hoppet ud af bæredygtighedssiloen

ESG-BAROMETER. Selv om EU Kommissionen trådte på bremsen med omnibuspakken er ESG langt fra død. Men det er afgørende, at bæredygtigheden kobles til en business case, lød konklusionen, da ESG Barometer 2025 blev præsenteret.

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading