Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Samfund

Corona-Lone skal lede ny storhedstid for grundforskning i pandemier

Danmarks Grundforskningsfond kickstarter med 47 millioner kroner grundforskningscenteret “Pandemi X”. Professor i epidemiologi Lone Simonsen skal stå i spidsen for centeret, der tæller samarbejder med verdens eliteunviersiteter.

Professor Lone Simonsen skal stå i spidsen for det nye grundforskningscenter på Roskilde Universitet. Foto: Ulrik Jantzen.

Duften af sprit, der åbner næsekanalerne. Det lille stik fra podepinden i næsen eller halsen, så øjnene lige løber i vand. Duggen, der sniger sig ud gennem mundbindet. Corona og nedlukning.

Sommersolens nærmest evige dans har dog så godt som begrebaet minderne om pandemien. Men der vil komme nye pandemier, så nu skal vores hårdt tjente data, viden og erfaringer samles og dissekeres.

Derfor åbner Roskilde Universitets grundforskningscenteret ’Center for Interdisciplinary Study of Pandemic Signatures på Roskilde Universitet, oplyser universitetet.

Danmarks Grundforskningsfond har investeret 47 millioner kroner i centeret, der mere mundret kaldes PandemiX og skal være verdens fyrtårn for pandemiforskning.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du allerede abonnement? Log ind her: