Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Sustain

Lobbyisterne mødte talstærkt op til COP29, mens klimaforskere fulgte frustrerede med på sidelinjen

KLIMA. Der var masser af lobbyister fra olie-, gas- og fødevarerbranchen på COP 29. Dermed var der stærke kræfter til at lægge COP i graven uden de store resultater, som forskere dengang efterspurgte.

Lobbyister i hobetal havde tilbage i november pakket kufferterne og sat kursen mod Aserbajdsjans hovedstad Baku. Foto: Baku.

Store benzinslugende biler og både og middage med gode bøffer er nok ikke de første samtaleemner, man vil ty til, hvis man sidder over for en fremmed til et af FN’s klimatopmøder, de såkaldte COP’er.

Men hvis man tillader en sjat fordomsfuldhed er t-bone steaks og hurtige biler måske ikke så galt ramt, hvis man skal have en snak igang. For det er langt fra udelukkende klimaaktivister, grønne virksomheder og organisationer, som følger de politiske delegationer på vej, når der skal forhandles internationale klimaaftaler.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du problemer med ip-login: Klik her

Har du allerede abonnement? Log ind her:

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading