Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

47 internationale sundhedsforskere udnævnes som æresprofessorer på AU

47 topforskere fra 34 udenlandske universiteter blev indsat som Skou-professorer ved fakultetet Health på Aarhus Universitet den 8. oktober. 39 af de nyudnævnte professorer fandt vej til Aarhus, hvor de blev indsat ved en ceremoni, der blev bevidnet af danske forskerkolleger fra Health. De nye professorer har titlen Honorary Skou Professorer efter Nobelprismodtager Jens Christian Skou, som var aktiv forsker ved Health, indtil få år før han døde som 99 årig i 2018.
De nye professorer skal bidrage til at styrke fakultetets profil som en internationalt orienteret forskningsinstitution til gavn for medicinsk forskning. Forrest i billedet er dekan Lars Bo Nielsen og rektor Brian Bech Nielsen. Ved ceremonien deltog også Hanne Skou, datter af Jens Christian Skou.
Listen med navne på Skou-professorer og deres forskningsinstitutioner kan ses på Health.au.dk:http://health.au.dk/forskning/honorary-skou-professorer/

Forsiden lige nu:

Seneste artikler:

Suztain-direktør vil blæse på Forbrugerombudsmanden

REPLIK. Man kan ikke lave livscyklysvurderinger på strømper, siger Suztain-direktør, som ikke har tænkt sig at ændre markedsføringen. Han mener det er umuligt at efterleve Forbrugerombudsmandens regler.


Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading