Formanden for Dansk Metal, Claus Jensen, efterlyser flere midler til det kommende forskningsprogram i EU, Horizon Europe.
Det fortæller forbundsformanden i et interview til Børsen.
Horizon Europe skal afløse EU’s nuværende forskningsprogram, Horizon 2020, ved udgangen af næste år. I den kommende budgetperiode, fra 2021 til 2017, har EU-Kommissionen foreslået, at øge budgetrammen til ca. 100 mia. EURO. Det svarer til en budgetforøgelse på en fjerdedel af det nuværende budget.
Selvom Horizon Europe tegner til at blive det mest ambitiøse forskningsprogram i EU, og det til trods for et britisk exit, er det ”langt fra nok”, mener Claus Jensen.
Han frygter, at europæiske industrivirksomheder vil få svært ved at konkurrere med USA og Kina, hvis ikke EU’s medlemslande investerer mere i fremtidens teknologier og teknisk forskning.
– EU afsætter nogenlunde samme mængde mia. frem mod 2025, som USA og Kina gør om året. Hvis vi skal leve af vores viden og produkter med høj vidensindhold, nytter det ikke, at vi investerer en sjettedel af, hvad Kina og USA gør, siger Claus Jensen til Børsen.
Medlemmerne arbejder inden for mange brancher – især i industrien.
Kilde: Dansk Metal
EU’s budget udgøres af bidrag fra de 28 (snart 27) medlemslande, og en stor del af medlemslandenes bidrag svarer til 1 procent af landets bruttonationalindkomst (bni).
En række lande, og Kommissionen, vil gerne øge det bidrag for at imødekomme de mange udfordringer, EU står overfor. Danmark er dog ét af de få lande, der ønsker at fastholde det nuværende niveau og hellere ser, at pengene bliver omprioriteret fra ét område eller støtteprogram til et andet, skriver Børsen.
Formanden for Dansk Metal mener, at regeringen gør klogt i at presse på for at få skubbet flere penge over til forskningsprogrammet. Men hvis det ikke lykkedes, ”bør den til enhver tid siddende danske regering ikke udelukke at øge bidraget”;
– Grundlaget for at vi kan tjene mere i Danmark er, at vi har smartere og bedre produkter at tilbyde, end de har ude i Kina, siger Claus Jensen.
Forsiden lige nu:
Aarhus Universitet vil bryde fri af techgiganterne og investerer millioner i AI-ejerskab
AI. AU etablerer et nyt AI Lab med ambitioner om at styrke både forskning, undervisning og administration. Med specialudviklede løsninger vil fakultetet øge kontrol, datasikkerhed og forskningspotentiale i en tid præget af teknologisk og geopolitisk usikkerhed.
Det kommende regeringsgrundlag bør hvile på ét princip: Uden investeringer i viden svækkes demokratiets fundament
DEBAT. Danmark står på et stærkt vidensfundament, der har gjort vores demokrati både robust og handlekraftigt. Et kommende regeringsgrundlag bør bygge videre på den styrkeposition med større investeringer i viden og en stærk beskyttelse af den akademiske frihed.
Skyd ikke på EU’s bureaukrati. Lægemiddelindustrien bremses af manglende kompetencer
INNOVATION. Pharma-veteranen Hasse Herlevsen er ikke enig i, at EU’s regulering er den egentlige hæmsko for innovation. I stedet peger han på branchens ineffektive håndtering af kvalitetssystemer som en dyr flaskehals – særligt for SMV’er.
Seneste artikler:
Droner er blevet et aktivt værktøj til miljø- og klimaopgaver
ERHVERV. Droneveteran har forståelse for det aktuelle flyveforbud og forventer en opstramning på området. Han synes det er fint at få ryddet op i branchen.
EU’s bæredygtighedslov slået tilbage: Politikernes stridspunkter er irrelevante ifølge ekspert
POLITIK. Grønne politikere fejrer, at en udvandet version af EU’s bæredygtighedsregler er blevet nedstemt, mens liberale advarer om, at virksomhederne nu risikerer at drukne i bureaukrati. Alligevel vurderer CBS-professor Karin Buhmann, at de punkter, der kæmpes om, næppe ændrer det store i praksis.
ESG er hoppet ud af bæredygtighedssiloen
ESG-BAROMETER. Selv om EU Kommissionen trådte på bremsen med omnibuspakken er ESG langt fra død. Men det er afgørende, at bæredygtigheden kobles til en business case, lød konklusionen, da ESG Barometer 2025 blev præsenteret.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.






























