Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Samfund

ITU-forskere vil sikre, at vi får det bedst mulige ud af digitaliseringen

Der er masser af faldgruber, når vi bevæger os ind på digitaliseringens ukendte land. ITU har i den forbindelse samlet en tværfaglig gruppe, der skal se tingene fra flere sider.

Hvordan sikrer vi, at it-anvendelsen i velfærdssektoren tager afsæt i reelle brugerbehov? Det er et af de kernespørgsmål, forskerne på Center for Digital Velfærd ser på. 

For selvom de fleste af os for længst har hilst NemID, chatbots på SKAT og digitale lægekonsultationer velkommen som en integreret del af hverdagen, ved vi meget lidt om de konsekvenser digitaliseringens indtog fører med sig. Og det kan komme til at blive et stort problem, mener Irina Papazu, som leder arbejdsgruppen Den Agile Stat ved Center for Digital Velfærd. 

- Vi kan som samfund meget nemt komme til at ’snuble søvngængeragtigt ind i en digital dystopi’, hvis vi ikke passer på, understreger hun.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du allerede abonnement? Log ind her: