Christina Toftegaard Nielsen er udpeget som ny forperson for Danmarks Miljømærkenævn af Miljøminister Magnus Heunicke.
Hun bringer otte års erfaring som forbrugerombudsmand med sig. Hun har desuden været kontorchef i Justitsministeriet, konstitueret landsdommer i Østre Landsret, arbejdet i anklagemyndigheden og i Miljøministeriet samt undervist i EU-ret.
– Jeg ser meget frem til at skulle arbejde for, at Svanemærket og EU Ecolabel får endnu større udbredelse, end de allerede har i dag. I mit arbejde som forbrugerombudsmand har jeg haft fokus på, at troværdig markedsføring af produkters miljøbelastning er vigtig for den grønne omstilling, siger hun og fortsætter:
– Man er nødt til at se på produktets miljøbelastning ud fra en helhedsbetragtning, og det gør miljømærkerne, når der fastsættes miljøkrav til miljømærkede produkter, fortæller hun.
Hun understreger, at miljømærkerne både kommer de danske virksomheder til gode, fordi de kan bruge mærkerne i deres markedsføring, men at de naturligvis også gør det nemmere for forbrugerne at vælge mindre miljøbelastende produkter.
En af Miljømærkenævnets roller er at fremme udbredelsen af miljømærkede produkter med Svanemærket og EU Ecolabel. Den opgave skal Christina Toftegaard Nielsen stå i spidsen for.
– Med Christina Toftegaard Nielsens store erfaring som forbrugerombudsmand og arbejde med blandt andet grøn markedsføring, er jeg sikker på, at hun vil bidrage med at udvikle og udbrede de officielle miljømærker, fastslår Miljøminister Magnus Heunicke.
Læs også: Seniorjurist vil sætte greenwashere skakmat
Christina Toftegaard Nielsens overtager stafetten fra Anna Lise Mortensen Grandjean, som har været forperson for Miljømærkenævnet siden 2021.
Forsiden lige nu:
Johnny Kondrup takker af efter 48 år. Og han er bekymret for fremtiden på de danske universiteter
INTERVIEW. Efter 48 år i dansk akademia siger litteraturprofessor Johnny Kondrup farvel til et universitet, han mener er blevet mere bureaukratisk og kommercielt. Som emeritus glæder han sig til at vende tilbage til den forskningsfrihed, han oplevede som ung forsker.
Prisen for Årets Forskningsmiljø 2026 dyrker kulturen frem for stjerneforskeren
PRISER. Det Unge Akademi har kåret en ung samfundsvidenskabelig forskningsgang på DTU som vinder af Forskningsmiljøprisen 2026. Bag valget ligger et ønske om at udfordre et forskningssystem, der belønner den enkelte leder frem for det fællesskab, hvor videnskaben faktisk leves.
RUC har fundet sin nye bestyrelsesformand
NYT JOB. Efter en længere rekrutteringsproces har RUC fundet sin nye bestyrelsesformand. Valget er faldet på erhvervsprofilen Jesper Nygård, der bringer årtiers erfaring fra både ledelse og bestyrelsesarbejde med sig.
Seneste artikler:
Coloplasts klima-retræte er dybt foruroligende
KOMMENTAR. Coloplasts retræte fra sit klimamål er et symptom på et bredere tilbageslag for klimaet. Og et varsel om, hvad der kan ske, hvis ansvarligheden forsvinder i toppen af dansk og internationalt erhvervsliv.
Global afskovning er en overset trussel mod erhvervslivet
KOMMENTAR. Afskovning og tab af biodiversitet truer virksomhedernes forsyningssikkerhed og konkurrenceevne, lyder det fra Beierholm Bæredygtighed.
Droner er blevet et aktivt værktøj til miljø- og klimaopgaver
ERHVERV. Droneveteran har forståelse for det aktuelle flyveforbud og forventer en opstramning på området. Han synes det er fint at få ryddet op i branchen.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.




























