Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Andre skriver

Professor Anja Boisen tildeles Ridder af Dannebrogordenen

Professor Anja Boisen er blevet tildelt Ridderkorset af H.M. Dronningen. Den fine anerkendelse er baseret på hendes mangeårige virke som professor hos DTU og med følgende begrundelse:

Professor Anja Boisen er en særdeles anerkendt professor i mikro- og nanoteknologi. Anja Boisen leder et grundforskningscenter og har modtaget videnskabsministeriets eliteforskerpris. Hendes forskning har dannet grundlag for betydelig innovation i, hvordan lægemidler kan leveres til kroppen med nanoteknologi.

Anja Boisen udtaler:

– Jeg er utroligt beæret over at modtage udnævnelsen, og det er jo en meget flot anerkendelse af vores arbejde i forskningscenteret ’IDUN’. Jeg glæder mig til, når det en gang bliver muligt, at hilse på og takke dronningen.

Forsiden lige nu:

Ranglisterne er på vej ud

Hvert år offentliggøres ranglister over de bedste universiteter, som har været tillagt stor magt over universiteternes prioritering. Det giver det ikke mening at underkaste universiteterne en kunstig og ensartet evaluering på tværs af traditioner, discipliner og geografi.


Seneste artikler:

McKinsey: Syv gode råd til klimaneutralitet og grønne gevinster

SOMMERLÆSNING: Mckinsey har undersøgt verdens førende virksomheders arbejde med bæredygtig og rentabel forretning. De erfaringer udstiller syv nøglefaktorer, som virksomheder bør fokusere på for at skalere og høste grønne gevinster.


Kvikguide: Sådan sikrer du dig mod at greenwashe

SOMMERLÆSNING: Sustain Report har allieret sig med tænketanken Frej og giver her virksomheder en quickquide til let og elegant at undgå greenwashing og dermed undgå at bryde markedsføringsloven.


Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.