Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Kultur

DFiR konference 2018: Fremtidens forskerkarriere

Hvordan skal fremtidens forskerkarriere se ud? Kom til Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råds (DFiR) konference onsdag den 19. september 2018.

En forskerkarriere er i dag anderledes, end den var for tyve år siden. DFiR har i projektet “Karrierer i forskningen” set nærmere på, hvordan karriereveje, rammerne og kompetencekravene har ændret sig for forskere. På konferencen vil rådet dele resultater og refleksioner om, hvordan fremtidens forskerkarriere kan se ud i både private virksomheder og på universiteterne.

Begivenheden finder sted den 19. september 2018 fra kl. 13:00 til 17:00 ved Axelborg, Vesterbrogade 4a, 1620 KBH V.

Læs mere om begivenheden her. 

Forsiden lige nu:

DTU er det bedste tekniske universitet i Europa

DTU har nået sin mission: De bliver anerkendt som talentfabrik og rugekasse for innovativ forskning og industrisamarbejder, der gavner samfundet. Derfor får de førstepladsen som det bedste tekniske universitet i Europa på den nye rangliste, EngiRank.


Seneste artikler:

McKinsey: Syv gode råd til klimaneutralitet og grønne gevinster

SOMMERLÆSNING: Mckinsey har undersøgt verdens førende virksomheders arbejde med bæredygtig og rentabel forretning. De erfaringer udstiller syv nøglefaktorer, som virksomheder bør fokusere på for at skalere og høste grønne gevinster.


Kvikguide: Sådan sikrer du dig mod at greenwashe

SOMMERLÆSNING: Sustain Report har allieret sig med tænketanken Frej og giver her virksomheder en quickquide til let og elegant at undgå greenwashing og dermed undgå at bryde markedsføringsloven.


Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.