Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

Prestigefuld pris belønner eliteforskere inden for epigenetik og hjertekarsygdomme

Anne Tybjærg-Hansen, professor på Institut for Klinisk Medicin, Københavns Universitet, og overlæge ved Rigshospitalet, og Kristian Helin, professor og direktør ved Biotech Research and Innovation Centre (BRIC), Københavns Universitet, bliver i år anerkendt for deres skelsættende forskningsresultater gennem årene med en pris fra Kirsten og Freddy Johansens Fond.

Den årlige KFJ-pris bliver blandt andet uddelt til forskning inden for lægevidenskaben, og tidligere har forskere, der har beskæftiget sig med alt fra psykiatri til muskler, modtaget den anerkendte forskningspris. Anne Tybjærg-Hansen bliver tildelt den kliniske pris, mens Kristian Helin modtager den prækliniske pris. Med begge priser følger der 1,5 millioner kroner.

Læs hele historien her. 

Forsiden lige nu:

DTU er det bedste tekniske universitet i Europa

DTU har nået sin mission: De bliver anerkendt som talentfabrik og rugekasse for innovativ forskning og industrisamarbejder, der gavner samfundet. Derfor får de førstepladsen som det bedste tekniske universitet i Europa på den nye rangliste, EngiRank.


Seneste artikler:

McKinsey: Syv gode råd til klimaneutralitet og grønne gevinster

SOMMERLÆSNING: Mckinsey har undersøgt verdens førende virksomheders arbejde med bæredygtig og rentabel forretning. De erfaringer udstiller syv nøglefaktorer, som virksomheder bør fokusere på for at skalere og høste grønne gevinster.


Kvikguide: Sådan sikrer du dig mod at greenwashe

SOMMERLÆSNING: Sustain Report har allieret sig med tænketanken Frej og giver her virksomheder en quickquide til let og elegant at undgå greenwashing og dermed undgå at bryde markedsføringsloven.


Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.