Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Ny viden

Efter 40 års limbo: styren er sandsynligvis kræftfremkaldende

”Måske kræftfremkaldende og bør undersøges nærmere.” Sådan har det gennem 40 år lydt fra forskere, der har været usikre på, om der er forøget kræftrisiko forbundet med styren. Men nu har en uvildig arbejdsgruppe i WHO-regi, nedsat af The International Agency for Research on Cancer (IARC), skærpet advarslen.

Styren opgraderes fra muligvis at være kræftfremkaldende til sandsynligvis at være kræftfremkaldende for mennesker, og beslutningen baserer sig i høj grad på registerstudier fra Aarhus.

– Når jeg er med i arbejdsgruppen, skyldes det vores på verdensplan unikke registerforskning, hvor det seneste styren-studie viser en fordoblet risiko for at udvikle den heldigvis sjældne sygdom akut myeloid leukæmi. Hos de mere end 70.000 mennesker, der indgår i forskningsprojektet, fandt vi 25 tilfælde af akut myeloid leukæmi, hvor man statistisk ville forvente 10, siger professor Henrik Kolstad med henvisning til forskningsartiklen Styrene exposure and risk of lymphohematopoietic malignancies in 73,036 reinforced plastics workers, der for nyligt er publiceret i Epidemiology.

Forsiden lige nu:

Seneste artikler:

Halvdelen af danske it-afdelinger overser klimaaftryk fra it-udstyr

IT. Ny undersøgelse afslører stort videnshul om CO₂-udledning og genanvendelse i danske it-afdelinger. Over halvdelen har intet overblik over klimaaftrykket fra it-udstyr, og kun hver fjerde virksomhed har en konkret strategi for at nedbringe udledningen.


Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading