Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Ny viden

Efter 40 års limbo: styren er sandsynligvis kræftfremkaldende

”Måske kræftfremkaldende og bør undersøges nærmere.” Sådan har det gennem 40 år lydt fra forskere, der har været usikre på, om der er forøget kræftrisiko forbundet med styren. Men nu har en uvildig arbejdsgruppe i WHO-regi, nedsat af The International Agency for Research on Cancer (IARC), skærpet advarslen.

Styren opgraderes fra muligvis at være kræftfremkaldende til sandsynligvis at være kræftfremkaldende for mennesker, og beslutningen baserer sig i høj grad på registerstudier fra Aarhus.

– Når jeg er med i arbejdsgruppen, skyldes det vores på verdensplan unikke registerforskning, hvor det seneste styren-studie viser en fordoblet risiko for at udvikle den heldigvis sjældne sygdom akut myeloid leukæmi. Hos de mere end 70.000 mennesker, der indgår i forskningsprojektet, fandt vi 25 tilfælde af akut myeloid leukæmi, hvor man statistisk ville forvente 10, siger professor Henrik Kolstad med henvisning til forskningsartiklen Styrene exposure and risk of lymphohematopoietic malignancies in 73,036 reinforced plastics workers, der for nyligt er publiceret i Epidemiology.

Forsiden lige nu:

Hans Bonde dømt for videnskabelig uredelighed: Opdigtede falske kilder med AI

FORSKNINGSPRAKSIS. Den anerkendte idrætsprofessor er af blevet kendt videnskabeligt uredelig for at konstruere opdigtede kilder og tekststykker. Det er første gang, Nævnet for Videnskabelig Uredelighed når til den konklusion i en sag om AI – samtidig med at falske referencer er i kraftig vækst i den internationale forskning.


Danmarks længst siddende overvismand takker af

NYT JOB: Carl-Johan Dalgaard forlader posten som overvismand efter seks år og sætter dermed punktum for en 12 år lang periode i De Økonomiske Råds formandskab. Nu overtager Jakob Roland Munch rollen, mens Morten Overgaard Ravn træder ind som nyt medlem af vismandskollegiet.


Seneste artikler:

Mærsks bæredygtighedschef advarer: Klimaplaner bliver ikke brugt

STRATEGI. Som forperson for Djøfs ESG-panel opfordrer Lene Bjørn Serpa virksomheder til at gøre klimatransitionsplaner til et ledelsesværktøj, der styrer strategi, investeringer og indkøb. Hun vil dog ikke kommentere Mærsks beslutning om at droppe ESG-mål i topledelsens bonus.


Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading