Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Samfund

De danske universiteter har trukket den første streg i sandet over for de profitfokuserede forlag

FORSKNINGSPOLITIK. Efter 18 måneders forhandlinger valgte Danmark at forlade forhandlingerne med Oxford University Press pga. manglende udsigter til en acceptabel aftale. Forlaget er dog en lille fisk ift. de store dominerende forlag, hvis magt bliver betydeligt sværere at stække, lyder det.

De store videnskabelige forlag er blevet mere og mere profitfokuserede. Nu har Danmark for første gang sat foden ned. Foto: IStock

Før sommeren meldte Danske Universiteter og Kgl. Biblioteker ud at man havde afbrudt forhandlingerne med forlaget Oxford University Press om en ny national licensaftale.

Efter 18 måneders forhandlinger var det vurderingen, at det ikke var muligt at nå frem til en aftale, som lever op til det danske mandat om rimelige priser og bedre adgang til åben publicering af dansk forskning.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du problemer med ip-login: Klik her

Har du allerede abonnement? Log ind her:

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading