- En ny evaluering fra Iris Group giver Danmarks Grundforskningsfond topkarakter for sit arbejde med Centres of Excellence.
- Centrene fremstår som unikke og prestigefyldte i dansk forskning og bidrager markant til både videnskabelig kvalitet og innovation.
- Evalueringen understreger værdien af langsigtede og frie forskningsmidler, som giver forskere rum til at skabe banebrydende resultater uden styring og kontrol.
- Centrene beskrives som “talentfabrikker”, der styrker forskeres karrierer og skaber værdi for samfundet.
- Der er dog udfordringer med kønsbalance og lav repræsentation fra samfundsvidenskab og humaniora, som fonden nu vil adressere.
Der er ikke noget at sige til, hvis man har gået og trippet med let svedige hænder i Danmarks Grundforskningsfond. I den seneste tid har man ventet i spænding på en gennemgribende evaluering af fondens arbejde, lavet af uvildige kræfter fra Iris Group.
Der er gået 12 år siden fondens arbejde senest blev evalueret. Siden har både fonds- og forskningslandskabet rykket sig enormt. Derfor var spørgsmålet helt grundlæggende; indtager fonden stadig en unik position og lever den op til sit erklærede mål om at fremme exceptionel forskning.
💡 Vil du have hele historien?
Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.
Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.
Har du problemer med ip-login: Klik her
Har du allerede abonnement? Log ind her:





























