I Villumfondens årlige Young Investigator uddeling har 16 yngre forskere indenfor teknisk- og naturvidenskabeligforskning fået mulighed for at forfølge deres forskningsideer. Se navnene her
Hos Villum Fonden glæder man sig over, at Danmark kan tiltrække og producere unge forskere på det niveau, der er tale om i årets uddeling.
Målet med Young Investigators er bla. at modne de unge forskertalenter og give dem erfaring med både forskningsledelse og netværk:
”Det er glædeligt at disse unge forskere nu får mulighed for at udvikle deres egne imponerende ideer. Mange bakkes op af deres værtsinstitutter med solide karrieremuligheder. Det tegner godt for dansk forskning,” siger Thomas Bjørnholm, forskningsdirektør i Villum Fonden.
For at komme i betragtning skal ansøgerne være tilknyttet en dansk forskningsinstitution.
Denne gang forddeler de 16 udvalgte sig på fire danske universiteter: Danmarks Tekniske Universitet, Københavns Universitet, Århus Universitet og Syddansk Universitet.
Det er 11. gang pengene uddeles og undervejs er i alt 200 yngre forskertalenter med en samlet bevillingssum på over 1,4 mia. kr. blevet støttet.
Til vands, til lands og i luften
Med bevillinger på mellem seks og otte mio. kr. er årets 16 Villum Young Investigators klar til at bidrage til den tekniske og naturvidenskabelige forskning og sætte deres præg på fremtiden. Fælles for forskerne er tårnhøje ambitioner og forskningsområder, der kan være svært forståelige.
Et forskningsprojekt dykker under havoverfladen for at finde genomisk indsigt i den evolutionære udvikling hos søheste, rørfisk og havdrager. Et andet bliver på jorden for at udvikle bio-inspireret multifunktionelt bygningskomposit, der kombinerer beton med såkaldt ’selv-sansende’ materialer, så betonen kan kommunikere sin tilstand i realtid.
Her er de 16 modtagere

Berislav BucaNiels Bohr Institutet, Københavns Universitet, 8 mio. kr.

Thomas ChristensenDanmarks Tekniske Universitet, DTU Fotonik, 8 mio. kr.

Andrea CrovettoDanmarks Tekniske Universitet, DTU Nanolab, 6 mio. kr.

Maarten GoestenAarhus Universitet, Institut for Kemi, 6 mio. kr.

Sira GratzAarhus Universitet, Institut for Matematik, 8 mio. kr.

Mia Sloth LundkvistAarhus Universitet, Institut for Fysik og Astronomi, 6 mio. kr.

Andreas PavlogiannisAarhus Universitet, Institut for Datalogi, 6 mio. kr.

Du PeiSyddansk Universitet, Institut for Matematik og Datalogi, 6 mio. kr.

Navid RanjbarDanmarks Tekniske Universitet, DTU Byg, 6 mio. kr.

Lars RishøjDanmarks Tekniske Universitet, DTU Fotonik, 6 mio. kr.

Bernadette RosatiAarhus Universitet, Institut for Kemi, 6 mio. kr.

Rasmus Damtoft Siersbæk, Syddansk Universitet, Institut for Biokemi og Molekylær Biologi, 6 mio. kr.

Josefin StillerKøbenhavns Universitet, Biologisk Institut, 6 mio. kr.

Shuai WeiAarhus Universitet, Institut for Kemi, 6 mio. kr.

Andreas Westergaard-NielsenKøbenhavns Universitet, Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning, 6 mio. kr.

Yi YuDanmarks Tekniske Universitet, DTU Fotonik, 6. mio. kr.
Forårsfejring
De 16 Villum Young Investigators bliver fejret den 4. maj 2022 i forbindelse med VILLUM FONDENs uddeling af Villum Kann Rasmussens Årslegat til Teknisk og Naturvidenskabelig forskning. Årslegatet bliver normalt uddelt på fondens stifter Villum Kann Rasmussens (1909-93) fødselsdag den 23. januar, men selve arrangementet er rykket pga. den aktuelle corona-situation.
Pressebilleder
Forskerportrætter, -collage samt videoklip må bruges i forbindelse med omtale af Villum Young Investigator programmet:
Download pressefotos og videoklip (kræver Vimeo-login) med Villum Young Investigators 2022.
Forsiden lige nu:
“Historisk aftale” med Novo Nordisk Fonden styrker det nordiske forskningssamarbejde
FONDE. En privat fond og en institution under Nordisk Ministerråd går for første gang sammen om en bindende aftale om forskningsfinansiering. Op mod 50 millioner kroner skal være med til at løfte nordisk forskning og samarbejde på tværs af landene.
DFF samlede et ensrettet forskningslandskab til en snak om mangfoldighed
REPORTAGE. I Moltkes Palæ kunne fondsspidser, forskere og universitetsledere samles om en enighed om, at dansk forskning har brug for flere forskellige bevillingsformer. Til gengæld var det lidt mindre klart, hvem der har ansvaret for at sikre dem.
Kan sproget afsløre, hvor hjulet blev opfundet? Den originale ide er allerede prisvindende
En sprogforsker vil løse gåden om hjulets oprindelse ved at følge sprogets spor. For forskningsidéen modtager Thomas Olander prisen for Årets Originale Idé.
Seneste artikler:
Børsen gjorde sin hovedsponsor Danske Bank til klimaduks med forkerte tal
MEDIER. Børsen Bæredygtig fremstillede i en sammenligning af C25-selskabernes klimaregnskaber Danske Bank som det selskab med de største reduktioner i 2025. Avisen erkender nu, at fremstillingen ikke var retvisende.
IEA-chef: Oliekrisen har ændret energimarkedet for altid
ENERGIKRISE. Den aktuelle oliekrise får permanente konsekvenser for de globale energimarkeder, vurderer direktør for Det Internationale Energiagentur. Hos Green Power Denmark peger man på elektrificering som vejen ud af den fossile afhængighed.
Stjerneforsker: Myten om det frie marked har bremset klimahandling
MARKEDSIDEOLOGI. Harvard-professor Naomi Oreskes er aktuel med en ny bog om, hvordan fortællingen om det frie marked som vejen til frihed og velstand har været med til at bremse klimahandling.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.



























