Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

Danmarks største robotvirksomhed trodser krisen og jagter flere forskere

Universal Robots er i fuld gang med at udbygge deres verdensførende position inden for kollaborativ robotteknologi, og forventer at ansætte flere forskere – især til udviklingsafdelingen. Kun på den måde kan virksomheden beholde førertrøjen i en ny industri, fortæller virksomhedens vicepræsident.

Cobots fra Universal Robots bliver brugt i mange forskellige industrier. På dette billede er det den svenske medtech-virksomhed Elos, der gør brug af dem. Foto: UR

- Vi oplever en stor tiltrækning af medarbejdere fra universitets- og forskningsmiljøet, da der tidligere har været begrænsede erhvervsmæssige karrierer inden for robotics. Det glæder vi os over, da det giver os en skarp udviklingsafdeling, som er verdensførende både praktisk og teoretisk, siger Anders Billesø Beck til Science Report.

Han er Vice President for Strategy & Innovation hos Universal Robotics, og fortæller, at robotvirksomheden er Danmarks største af sin slags. Den excellerer inden for det der kaldes Robotics - et interdisciplinært felt inden for datalogi og ingeniørvidenskab.

Som felt er det stadig relativt uudforsket, og derfor er virksomheden afhængig af en stærk udviklingsafdeling bestående af medarbejdere fra det danske forskningsmiljø:

- Vi har en del med forskerbaggrund, og vi har ret mange medarbejdere, der har en ph.d.-grad. Det skyldes blandt andet, at robotics er et videnstungt område i en ung industri. Derfor har vi brug for folk, der kan forske i nye løsninger og er særligt specialiserede.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du allerede abonnement? Log ind her: