Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

DFF afsætter millionbeløb til at give humanistisk forskning bedre rammer

BEVILLING. Danmarks Frie Forskningsfond støtter udbredelsen af humanistisk forskning samt styrket samarbejde mellem danske forskningsmiljøer med knap 6,5 millioner kroner til ’Tidsskrifter’ og ’Eksplorativt Netværk’.

Forsker og tidligere KU-professor Hans Bonde er som den første blevet kendt videnskabeligt uredelig af Nævnet for Videnskabelig Uredelighed i en sag om brug af AI. Han erkender fejl, men afviser, at der er tale om videnskabelig uredelighed. Foto: Istock

Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) har netop besluttet at tildele næsten 6,5 millioner kroner til initiativer, der skal styrke humanistisk forskning og øge forskningssamarbejdet i Danmark. Støtten fordeles gennem puljerne “Tidsskrifter” og “Eksplorativt Netværk.”

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du problemer med ip-login: Klik her

Har du allerede abonnement? Log ind her:

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading