Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

Direktør for Det Kgl. Bibliotek genansat

Det Kgl. Biblioteks nyudpegede direktør er et velkendt ansigt. Nuværende direktør Svend Larsen er blevet genansat i stillingen som øverste leder for Det Kgl. Bibliotek.

Kulturminister Mette Bock siger:
”Jeg er meget glad for, at Svend Larsen vil tage en tørn mere på Det Kgl. Bibliotek. Biblioteket står midt i en stor fusionsproces, og det er vigtigt, at biblioteket på alle planer er så godt rustet som muligt til fremtidige udfordringer og til de udviklingsperspektiver, der er bl.a. på det digitale område. Med Svend Larsen i spidsen er der erfarne og stærke lederkræfter til at klare opgaven.”

Direktør Svend Larsen siger:
”Det har været utroligt spændende at være med i de senere års store forandringer. Som universitetsbibliotek og som nationalbibliotek står Det Kgl. Bibliotek over for en række udfordringer skabt af digitaliseringen. Men digitaliseringen giver også biblioteket nye muligheder for at løse opgaverne som Danmarks nationale bibliotek, og jeg er meget glad for fortsat at kunne stå i spidsen for Det Kgl. Biblioteks digitale transformation.”

Svend Larsen, der oprindeligt var direktør for Statsbiblioteket i Aarhus, blev konstitueret direktør for Det Kgl. Bibliotek i forbindelse med tidligere direktør Erland Kolding Nielsens sygdom og bortgang. Siden 1. januar 2017, hvor fusionen af de to biblioteker trådte i kraft, har Svend Larsen været direktør for det samlede Det Kgl. Bibliotek. Svend Larsens åremålsansættelse udløber den 31. december 2018, og han er efter jobopslag genansat i stillingen pr. 1. januar 2019.

Forsiden lige nu:

939 forskere og akademiske medarbejdere opfordrer til boykot af israelske forskere

Universitetsansatte på tværs af norden, herunder 139 i Danmark, har skrevet under på en støtteerklæring, hvori de opfordrer de nordiske universiteter til at kræve våbenhvile og boykotte al samarbejde med israelske akademiske institutioner. Det puster til debatten om forskeres ret til at udtrykke sig i en særligt betændt debat.


Seneste artikler:

Forbrugerne skal elske en mindre og bedre garderobe

PODCAST. Lars Riis forlod den traditionelle modebranche og har startet tøjfirmaet ELSK. I podcasten Bæredygtig Business taler Steffen Max Høgh med ham om fast fashion, og hvordan man får kunderne til at betale en højere pris for kvalitetstøj.


Frit spil for greenwashing i primetime på Danmarks Radio

SOMMERLÆSNING: DR-programmet Løvens Hule er effektiv reklameplatform. Men DR kontrollerer ikke, at iværksætternes påstande om miljø- og klimavenlige produkter holder vand. DR svigter seerne siger CSR-ekspert.


Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.