RUC-dekan Julie Sommerlund skal fra 1. april stå i spidsen for DMJX.
Det oplyser DMJX i en pressemeddelelse.
– Julie Sommerlund kommer med en for os helt unik baggrund, fordi hun har haft berøring med uddannelser indenfor stort set alle skolens fagområder – i den ene ende journalistik og kommunikation, i den anden ende visuelle designfag. For første gang i historien får vi dermed en rektor, som alle skolens fag faktisk kan spejle sig i, siger Lea Korsgaard, bestyrelsesformand for DMJX.
Julie Sommerlund er 52 år gammel. Hun kommer fra en stilling som dekan på RUC, hvor hun står i spidsen for kommunikations- og journalistuddannelserne. Tidligere har hun været leder på Kunstakademiets Designskole
– Jeg er meget optaget af de fagligheder, som DMJX rummer, og af hvordan man laver gode uddannelser. Og så er jeg dybt engageret i selve ledelseshvervet, og jeg er meget bevidst om, hvor vigtig ledelse er for at medarbejdere trives. Stillingen som rektor ved DMJX giver mig mulighed for at arbejde med alt dette. Jeg kunne ikke glæde mig mere, siger Julie Sommerlund i pressemeddelelsen.
Base i Emdrup
Julie Sommerlund overtager posten fra Jens Grund Pedersen, der har været konstitueret rektor på journalistuddannelsen siden foråret 2021, hvor daværende rektor Trine Nielsen fratrådte posten efter en større sparerunde og kritik fra konsulentfirmaet Deloitte i forbindelse med manglende økonomistyring.
Med ansættelsen af Julie Sommerlund vender Jens Grund Pedersen tilbage til sin stilling som prorektor, ligesom Helle Kryger Aggerholm, der har været konstitueret prorektor, vender tilbage til stillingen som forsknings- og udviklingschef.
Den nye rektor bor i Valby. Hun vil derfor have fast base på DMJX i Emdrup, men kommer til at være hyppigt til stede i Aarhus.
Forsiden lige nu:
Johnny Kondrup takker af efter 48 år. Og han er bekymret for fremtiden på de danske universiteter
INTERVIEW. Efter 48 år i dansk akademia siger litteraturprofessor Johnny Kondrup farvel til et universitet, han mener er blevet mere bureaukratisk og kommercielt. Som emeritus glæder han sig til at vende tilbage til den forskningsfrihed, han oplevede som ung forsker.
Forskerne er eftertragtede i erhvervslivet, men de kan ikke sælge sig selv
Ph.d.-studerende Valeska Slomainka og Dansk Industri drømmer begge om mere karrierevejledning og flere strukturelle initiativer rettet mod erhvervslivet. Men KU’s rektor advarer mod en udvanding af forskeruddannelsen.
Prisen for Årets Forskningsmiljø 2026 dyrker kulturen frem for stjerneforskeren
PRISER. Det Unge Akademi har kåret en ung samfundsvidenskabelig forskningsgang på DTU som vinder af Forskningsmiljøprisen 2026. Bag valget ligger et ønske om at udfordre et forskningssystem, der belønner den enkelte leder frem for det fællesskab, hvor videnskaben faktisk leves.
Seneste artikler:
Coloplasts klima-retræte er dybt foruroligende
KOMMENTAR. Coloplasts retræte fra sit klimamål er et symptom på et bredere tilbageslag for klimaet. Og et varsel om, hvad der kan ske, hvis ansvarligheden forsvinder i toppen af dansk og internationalt erhvervsliv.
Global afskovning er en overset trussel mod erhvervslivet
KOMMENTAR. Afskovning og tab af biodiversitet truer virksomhedernes forsyningssikkerhed og konkurrenceevne, lyder det fra Beierholm Bæredygtighed.
Droner er blevet et aktivt værktøj til miljø- og klimaopgaver
ERHVERV. Droneveteran har forståelse for det aktuelle flyveforbud og forventer en opstramning på området. Han synes det er fint at få ryddet op i branchen.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.





























