Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

Tre unge topforskere hyldes som stærke, kvindelige forbilleder

Mød de tre unge prismodtagere af L’Oréal-UNESCO For Women in Science 2023. De modtager hver 110.000 kroner, der er øremærkede prismodtagernes forskningsprojekter.

Sophia Yakoubov, adjunkt (AU), Fatima Al’Zahra’a Alatracktchi, lektor (RUC) og Charlotte Mason, lektor på Niels Bohr Institutet (KU). Fotos: L’Oréal/Stine Heilmann.

Siden 1998 har L’Oréal-UNESCO For Women in Science-programmet arbejdet for at sætte fokus på manglen af kvinder i forskning på verdensplan.

Programmet hylder hvert år nye kvindelige forskningstalenter, og i år går priserne til Fatima Al’Zahra’a Alatracktchi, lektor ved Institut for Naturvidenskab og Miljø på Roskilde Universitet, Adjunkt Sophia Yakoubov, Institut for Datalogi, Aarhus Universitet og lektor Charlotte Mason, The Cosmic Dawn Center, Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet.

De får 110.000 kroner hver, og pengene er øremærkede pristagernes forskningsprojekter, som har ligget til grund for tildelingen.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du allerede abonnement? Log ind her: