I 2016 blev han Danmarks første lektor i retspsykiatri, og nu har Frederik Alkier Gildberg taget næste skridt.
Per 1. marts er han tiltrådt som landets første professor i retspsykiatri ved Institut for Regional Sundhedsforskning på Syddansk Universitet (SDU).
– I Danmark er der jo lidt langt mellem folk på det her område. Det håber jeg, at jeg kan være med til at fremme, siger den nyudnævnte professor.
Læger vil hellere stille diagnoser
Frederik Alkier Gilberg er 44 år, født i Herning og blev uddannet som sygeplejerske i 2002. Siden er der kommet både en kandidatgrad og en ph.d. til, samt et diplom i humanistisk sundhedsforskning.
Siden 2003 har Frederik Alkier Gilberg desuden arbejdet som retspsykiatrisk sygeplejerske, og han mener, at netop hans baggrund i sygeplejen er det, der har banet vejen for, at han nu kan kalde sig landets første professor i retspsykiatri.
Læs også: 23 SDU-medarbejdere får varslet fyring
– Læger bliver typisk trukket i retning af områder, der har at gøre med diagnoser, men det er det jo ikke at være retspsykiatrisk patient. Det handler jo om noget strafbart. Der kommer jeg fra et området, hvor man ikke nødvendigvis er lige så optaget af diagnoser, som det medicinske felt normalt er, siger han.
Megen brug af tvang i Danmark
Frederik Alkier Gildberg har længe haft sit fokus på reduktion af tvang, og det er også det område, hans forskning vil centrere sig om som professor.
I Danmark har vi tidligere fået kritik for at bruge bæltefiksering, medicinsk tvang og andre former for fastholdelse langt mere og i længere perioder, end Menneskerettighedskonventionen lægger op til. Og selvom det er faldende, er der lang vej igen, for det har store konsekvenser at blive tvangsfikseret, fastslår den nyudnævnte professor.
– Patienterne oplever det som et overgreb. Det ville vi nok alle gøre, hvis vi blev spændt fast mod vores vilje. Det er et stort overgreb på den personlige frihed. Dertil kommer alle de helbredsmæssige konsekvenser, der er ved at lægge spændt fast til en seng i en uge, siger han.
Læs også: Ny prorektor på SDU: Vi skal forme en mere bæredygtig fremtid
Ifølge Menneskerettighedskonventionen må patienter højst være spændt fast i seks timer ad gangen. Men Frederik Alkier Guldberg har fundet mange eksempler på, at det ikke bliver overholdt i Danmark.
– Det er ikke meningen, man skal være fikseret i flere måneder. Vi har derfor fremsat en stærk kritik af Danmarks brug af tvang, siger han.
Han mener dog ikke, det vil være korrekt helt at forbyde tvang, sådan som nogle kritikere mener. Men brugen bør kvalificeres mere, og det er her, hans forskning kan bidrage.
Må sparre med kolleger i andre lande
Samtidig med, at vi i Danmark bruger tvang langt mere end tilrådet, er forskningen i retspsykiatri også langt bagefter lande som Australien og Storbritannien, mener Frederik Alkier Gildberg. Netop eksemplificeret ved, at vi først nu har fået den første professor inden for området.
Læs også: Store ændringer skal give Aalborg Universitet en unik profil
– Det er jo desværre et område i vækst med flere patienter. Heldigvis har jeg en masse internationale kolleger i lande, der har helt andre traditioner på det her område, som jeg kan trække på, fortæller han.
Foruden at være blevet professor er Frederik Alkier Gildberg også blevet udnævnt som forskningsleder ved Retspsykiatrisk Forskningsenhed i Middelfart.
Forsiden lige nu:
Aarhus Universitet vil bryde fri af techgiganterne og investerer millioner i AI-ejerskab
AI. AU etablerer et nyt AI Lab med ambitioner om at styrke både forskning, undervisning og administration. Med specialudviklede løsninger vil fakultetet øge kontrol, datasikkerhed og forskningspotentiale i en tid præget af teknologisk og geopolitisk usikkerhed.
Det kommende regeringsgrundlag bør hvile på ét princip: Uden investeringer i viden svækkes demokratiets fundament
DEBAT. Danmark står på et stærkt vidensfundament, der har gjort vores demokrati både robust og handlekraftigt. Et kommende regeringsgrundlag bør bygge videre på den styrkeposition med større investeringer i viden og en stærk beskyttelse af den akademiske frihed.
Skyd ikke på EU’s bureaukrati. Lægemiddelindustrien bremses af manglende kompetencer
INNOVATION. Pharma-veteranen Hasse Herlevsen er ikke enig i, at EU’s regulering er den egentlige hæmsko for innovation. I stedet peger han på branchens ineffektive håndtering af kvalitetssystemer som en dyr flaskehals – særligt for SMV’er.
Seneste artikler:
Droner er blevet et aktivt værktøj til miljø- og klimaopgaver
ERHVERV. Droneveteran har forståelse for det aktuelle flyveforbud og forventer en opstramning på området. Han synes det er fint at få ryddet op i branchen.
EU’s bæredygtighedslov slået tilbage: Politikernes stridspunkter er irrelevante ifølge ekspert
POLITIK. Grønne politikere fejrer, at en udvandet version af EU’s bæredygtighedsregler er blevet nedstemt, mens liberale advarer om, at virksomhederne nu risikerer at drukne i bureaukrati. Alligevel vurderer CBS-professor Karin Buhmann, at de punkter, der kæmpes om, næppe ændrer det store i praksis.
ESG er hoppet ud af bæredygtighedssiloen
ESG-BAROMETER. Selv om EU Kommissionen trådte på bremsen med omnibuspakken er ESG langt fra død. Men det er afgørende, at bæredygtigheden kobles til en business case, lød konklusionen, da ESG Barometer 2025 blev præsenteret.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.






























