I vores valgserie - ORDFØRERNE - der udkommer løbende i ugerne op til folketingsvalget den 1. november, spørger vi forskningsordførerne fra de enkelte partier, hvad de vil arbejde for, hvis de bliver en del af den kommende regering.
Vi skal bl.a. hører om deres visioner for dansk forskning, hvilke forskningsområder de helt konkret vil prioritere og hvordan de vil forbedre vilkårene for forskningsbaserede virksomheder.
I dag skal vi høre fra Ida Auken, folketingsmedlem og forskningsordfører for Socialdemokratiet.
Hun er uddannet Cand.theol. fra Københavns Universitet, og skiftede i 2021 til Socialdemokratiet fra Radikale Venstre.
Hun er også tidligere miljøminister fra 2011-14 under Helle Thorning-Schmidts regering – dengang repræsenterede hun Socialistisk Folkeparti.
Hvordan skal dansk forskning se ud i 2030? Hvad er jeres visioner?
💡 Vil du have hele historien?
Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.
Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.
Har du allerede abonnement? Log ind her: