Socialdemokraternes politiske ordfører, folketingsmedlem, Jesper Petersen er blevet udnævnt til ny uddannelses- og forskningsminister.
Det oplyser statsministeriet i en pressemeddelelse.
Han afløser Ane Halsboe-Jørgensen (S), der i stedet bliver kultur- og kirkeminister.
Statsminister Mette Frederiksen (S) præsenterede de nye ministre for Hans Kongelige Højhed Kronprins Frederik i Frederik VIII’s Palæ mandag 11.00.
Så skal vi have en ny forsknings- og uddannelsesminister. Det ærgrer mig, at der generelt er så stor udskiftning på denne post, men jeg ser frem til samarbejdet med @Jesper_Pet (du inviterer bare – jeg drikker min kaffe sort ☕️). Tak for med- og modspil til @AneHalsboe 💪 #dkpol
— Stinus Lindgreen (@stinuslindgreen) August 16, 2021
Jesper Petersen har været medlem af Folketinget siden 2007. I første omgang blev han valgt ind for Socialistisk Folkeparti, men efter en magtkamp i partiet skiftede han pr. 19. marts 2013 til Socialdemokratiet.
Jesper Petersen har en BA i statskundskab fra Københavns Universitet. Inden Jesper Petersen blev medlem af Folketinget har han blandt andet arbejdet som folkeskolelærer, været sekretariatsmedarbejder på Center for Ungdomsforskning og lavet frivilligt foreningsarbejde, oplyser Socialdemokratiet.
Tak for samarbejdet @AneHalsboe. Jeg har nydt vores samtaler og ønsker dig held og lykke som kulturminister. Samtidig skal der lyde et varmt velkommen til @Jesper_Pet som udd.- og forskningsminister. Jeg og AAU ser frem til samarb om et af de absolut vigtigste områder #dkpol pic.twitter.com/7lKtmn3YGJ
— Per Michael Johansen (@aaurektor) August 16, 2021
På grund af situationen i Afghanistan vil ministerierne ikke blive overdraget på sædvanlig vis med ceremoni og fejring. Dette vil ske på et senere tidspunkt, oplyser statsministeriet.
Afgående minister forlader politik
Regeringsrokaden kommer efter, at kultur- og kirkeminister Joy Mogensen (S) søndag på Facebook meddelte, at hun ville trække sig som minister med øjeblikkelig virkning.
– Da jeg altid har været i politik med den tommelfingerregel, at man kun skal være der så længe, man kan give alt, hvad man har i sig, så giver næste skridt sig selv, skrev Joy Mogensen.
Hun meddelte samtidig, at hun helt vil forlade politik.
Forsiden lige nu:

Ekspert i forskningsfrihed om Danish Crown-sag: – Lignende kunne sagtens ske i dag
I 2022 kom Danske Universiteter med en grundig udarbejdet vejledning til regler for eksterne samarbejder. Men så længe at universiteterne fortsat er så afhængige af ekstern finansiering, er det svært for alvor at gardere sig mod lignende sager som det kritiserede samarbejde mellem Aarhus Universitet og Danish Crown, lyder det fra professor emeritus ved KU…

DTU er det bedste tekniske universitet i Europa
DTU har nået sin mission: De bliver anerkendt som talentfabrik og rugekasse for innovativ forskning og industrisamarbejder, der gavner samfundet. Derfor får de førstepladsen som det bedste tekniske universitet i Europa på den nye rangliste, EngiRank.

I top 10: Danmark river bevillinger hjem fra Det Europæiske Forskningsråd
Hver femte danske ansøger får bevilling fra Det Europæiske Forskningsråd. Med støtte til 14 danske forskere, lander Danmark i top ti over højest antal bevillinger.
Seneste artikler:

Robothænder med følelser
Jakob Dideriksen fra Aalborg Universitet har med en støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond undersøgt, om man kan skabe robotarme, som kan imitere nervesystemet i vores hænder og arme. Det kan vi godt. Men der er stadig lang vej endnu.

Jens Lundgren: – Jeg var lægestuderende, havde kludder i mit privatliv og ønskede at tage orlov. Så fik jeg en øjenåbner
DERFOR BLEV JEG FORSKER: Midt i en periode med kludder i privatlivet blev Jens Lundgren inviteret til det føderale forskningsinstitut NIH i USA. Det blev en øjenåbner for ham.

Mathias Poulsen: – Mine spørgsmål trængte sig på: Bidrager legen til samfundets demokratiske samtaler?
DERFOR BLEV JEG FORSKER: Mathias Poulsen startede en international legefestival, som udviklede sig til et levende, legende fællesskab. Derfra mærkede han en længsel efter at stille store spørgsmål.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
