Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Politik

Radikale Venstre: – I fremtiden skal vi bruge 1,5 procent af BNP på dansk forskning

VALGSERIE – ORDFØRERNE: Stinus Lindgreen og Radikale Venstre vil inden for få år gerne bruge 1,5 % af BNP på dansk forskning. Pengene skal bl.a. bruges på at løfte basismidlerne og på at hæve rammerne for de konkurrenceudsatte forskningsmidler.

Stinus Lindgreen og Radikale Venstre vil arbejde for, at Danmark bruger 1,5 procent af BNP på dansk forskning i fremtiden. Foto: RV

I ORDFØRERNE – en valgserie der udkommer løbende i ugerne op til folketingsvalget den 1. november, spørger vi forskningsordførerne fra de enkelte partier, hvad de vil arbejde for, hvis de bliver en del af den kommende regering.

Vi skal bl.a. høre om deres visioner for dansk forskning, hvilke forskningsområder de helt konkret vil prioritere og hvordan de vil forbedre vilkårene for forskningsbaserede virksomheder.

I dag gælder det Stinus Lindgreen, forskningsordfører for Radikale Venstre, og folketingskandidat i Københavns Omegns Storkreds.

Udover sit politiske virke har han også en ph.d. i bioinformatik og har arbejdet som forsker på både universiteter og i det private erhvervsliv.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du allerede abonnement? Log ind her: