Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Politik

Alternativet: – Vi skal bryde med de forældede kønsmønstre i forskningsverdenen!

NY VALGSERIE – ORDFØRERNE: Torsten Gejl og Alternativet vil have et opgør med den manglende ligestilling i forskningsverdenen, og tilføre flere midler til klima og landbrug. De skal bl.a. gå til forskning i økologisk fødevareproduktion.

Torsten Gejl og Alternativet vil bl.a. arbejde for mere ligestilling i den danske forskningsverden. Foto: Alternativet.

I en ny valgserie der udkommer løbende i ugerne op til valget, spørger vi forskningsordførerne fra de enkelte partier, hvad de vil arbejde for, hvis de bliver en del af den kommende regering.

Vi skal bl.a. hører om deres visioner for dansk forskning, hvilke forskningsområder de helt konkret vil prioritere, og hvordan de vil forbedre vilkårene for forskningsbaserede virksomheder.

Nu skal vi hører fra Torsten Gejl, nuværende medlem af Folketinget og forskningsordfører for Alternativet. Han er uddannet kaospilot og har siden marts 2020 fungeret som partiets eneste medlem af Folketinget.

Hvordan skal dansk forskning se ud i 2030? Hvad er jeres visioner?

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du allerede abonnement? Log ind her: