Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Samfund

Novo Nordisk er suspenderet fra britisk brancheforening

Novo Nordisk har brudt den britiske brancheforening for lægemidlers (ABPI) regler for markedsføring. Det koster to års karantæne.

Novo Nordisk Fonden skyder stort millionbeløb ind i at fortsætte pilotprojekt med gode erfaringer. Foto: Novo Nordisk / PR.

Ofte tilfalder der stor ros og jubel til Novo Nordisk, men nu får de et ordentlig rap over nallerne. Det skyldes en sag om kommercielle slørede linjer og skjult markedsføring af selskabets fedmemidler på LinkedIn.

De næste to år er den danske lægemiddelvirksomhed suspenderet som medlem af den britiske industriforening for lægemidler, Association of the British Pharmaceutical Industry (ABPI).

Novo Nordisk er sat på porten på grund af "alvorlige overtrædelser" af ABPI's brancheetiske kodeks, konkluderer ABPI.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du problemer med ip-login: Klik her

Har du allerede abonnement? Log ind her:

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading