En forskerkonference med en dansk initiativtager, der blev afholdt i Qatar den 4-6. oktober sætter nyt fokus på problemstillingen om, hvilken dagsorden man som forsker servicerer, når man takker ja til at deltage i et arrangement i et land med et tvivlsomt forhold til menneskerettighederne.
Konferencen hed ”Football is Medicine”, og blev kaldt ”sportswashing” af en amerikansk ekspert. Han bakkes op af Professor David Budtz Pedersen:
- Man kan også stille sig selv det spørgsmål, om konferencen havde fundet sted i Qatar, hvis landet ikke havde var vært for VM i fodbold, og hvis man ikke havde massive problemer med sit omdømme? Det tror jeg, er svært at forestille sig, siger David Budtz Pedersen, der er professor ved Institut for Kommunikation og Psykologi på Aalborg Universitet.
💡 Vil du have hele historien?
Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.
Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.
Har du allerede abonnement? Log ind her: