Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Sustain

Concitos medlems-skare vokser

Blandt andet Ørsted er blevet medlem af den grønne tænketank.

Blandt andet Ørsted er blevet medlem af den grønne tænketank.

Den grønne tænketank Concito har optaget 14 nye medlemmer. Dermed er medlemskredsen på omkring 100 organisationer, virksomheder og privatpersoner.

Det oplyser Concito på sin hjemmeside.

Blandt de nye medlemmer er blandt andet Aalborg Portland, Rambøll og Ørsted.

– Alle bidrag tæller, når det gælder om at accelerere den grønne omstilling, og det er vigtigt at få mange forskellige perspektiver på. Det giver os muligheden for en endnu tættere dialog og sparring med mange parter, og det styrker os alle. De mange nye medlemmer ser jeg som et meget positivt signal om, at vores viden og netværk er relevant og at der er et udbredt ønske at skabe fremdrift på den grønne omstilling, siger tænketankens direktør, Christian Ibsen.

Her er Concitos nye medlemmer

Akademikerne

Danmarks Naturfredningsforening

Dansk Metal

DJØF

GreenLab

IKEA

Rambøll

Transition

Varefakta

Ørsted

Aalborg Portland

Derudover har tænketanken også optaget tre personlige medlemmer.

Kilde: Concito

Concito var i begyndelsen af maj en af modtagerne af modtagerne af en millionbevilling fra Veluxfondene.

Her meldte fondene ud, at de som et led i at hjælpe Danmark til at reducere CO2-udslippet med 70 procent frem mod 2030, ville afsætte 320 millioner kroner til at støtte fem forskellige klimatiltag. Ud af det samlede beløb vil Concito modtage 156 millioner kroner over de næste fem år.

Læs også: Millionbevilling skal opdatere forældet CO2-data

Med bevillingen vil Concito styrke tre områder:

  • Tænketankens kommunikation, analyse og forvaltning af viden.
  • Opdyrkelsen af nye programområder.
  • Udvikling viden, så tænketanken får mulighed for at indgå nye partnerskabe.

 

Forsiden lige nu:

Verdens bedste energiforsker er dansk

RANKING. Professor Frede Blaabjerg fra Aalborg Universitet er kåret som verdens førende forsker inden for elektronik og elektroteknik. Det fastslår den internationalt anerkendte platform Research.com i sin nyeste rangliste.

Seneste artikler:

Coloplasts klima-retræte er dybt foruroligende

KOMMENTAR. Coloplasts retræte fra sit klimamål er et symptom på et bredere tilbageslag for klimaet. Og et varsel om, hvad der kan ske, hvis ansvarligheden forsvinder i toppen af dansk og internationalt erhvervsliv.

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading