Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Forside

Danske forskere har fået 33 millioner ekstra

Når regnebrættet for årets uddelinger fra det Europæiske Forskningsråd skal gøres op, ligger der 33 millioner ekstra i den danske bunke.

De 33 millioner er uddelt til tre forskere som arbejder indenfor arkæologi og kræftforskning.

De tre ekstra bevillinger er alle tre gået til yngre forskere, som arbejder og forsker i Danmark og har hjemme på Københavns Universitet og DTU.

Aoife Daly har fået ca. 11 millioner til at kaste nyt lys over fortidens handelen med tømmer i Nordeuropa

Luis Toledo har fået ca. 11 milllioner til at udforske nye dimensioner af DNA- repliaktion og hvilken betydning de biologiske begrænsninger har

Sine Reker Hadrup også fået ca. 11 millioner. Hun skal undersøge hvordan immunforsvaret kan genkende forskellige genetiske forandringer med henblik på at kunne bruge immunterapi mere effektivt i fremtidens kræftbehandling.

Forsiden lige nu:

Danmark investerer milliarder i life science – men overser kompetenceflaskehalsen

DEBAT. Når kravene ændrer sig i life science, skal medarbejdere kunne handle hurtigt, men efteruddannelsessystemet er indrettet til lange forløb frem for den opkvalificering, virksomhederne har brug for. Det er en flaskehals, som risikerer at spilde de store investeringer i forskning og innovation, lyder det.


Seneste artikler:

Halvdelen af danske it-afdelinger overser klimaaftryk fra it-udstyr

IT. Ny undersøgelse afslører stort videnshul om CO₂-udledning og genanvendelse i danske it-afdelinger. Over halvdelen har intet overblik over klimaaftrykket fra it-udstyr, og kun hver fjerde virksomhed har en konkret strategi for at nedbringe udledningen.


Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading