Sådan lyder budskabet i en kronik til Børsen, som er skrevet af uddannelses- og forskningsminister Søren Pind, adm. Direktør i Dansk Industri Karsten Dybvad, Formand for Danske Universiteter Anders Bjarklev og næstformand for Danmarks Innovationsfond Flemming Besenbacher.
De skriver blandt andet, at konkurrencen om vidensudvikling er blevet enormt hård, fordi stadig flere lande investerer så mange penge i forskning.
”Det er et kapløb, som vi ikke har råd til at tabe. For opfindelser og opdagelser, som bygger på vores vigtigste råstof, har gjort Danmark til et rigere land. Velstand er med andre ord noget, vi skal opfinde – igen og igen”, forklarer de i kronikken fra 9. maj.
Det er vigtigt for dansk økonomi, at vi fortsætter kadencen. Virksomheder bruger nemlig opfindelserne til at udvikle produkter, der bliver solgt i hele verden. Det skaber vækst og fastholder Danmarks i førerfeltet, men selv dem som har egne forsknings- og udviklingsafdelinger, kan ikke bære opgaven alene.
”Opfindelser på universiteter og offentlige forskningsinstitutioner yder et væsentligt bidrag til, at danske virksomheder kommer foran deres konkurrenter”, skriver forfatterne, som mener, at vi går glip af vitale investeringer, hvis ikke vi sørger for at hjælpe forskningen nok.
Vi skal turde at satse og ikke tøve for længe med at investerer i de mest lovende opfindelser, skriver de og opfordrer til, at vi i Danmark hylder de opfindsomme, visionære og kreative.
Forsiden lige nu:
Forskerbevægelsens årsmøde bød på tårnhøje ambitioner, poetiske utopier og en enkelt insinuerende stikpille
KULTUR. Forskerbevægelsen arbejder videre for den frie forskning med deres nye kampagne Universiteter Til Nutiden, der blev præsenteret på deres årsmøde.
Magtforsker bliver prorektor på SDU
NYT JOB. Professor i statskundskab Anne Skorkjær Binderkrantz bliver ny prorektor på Syddansk Universitet. Hun kommer fra Aarhus Universitet med omfattende erfaring med forskning og strategisk universitetsarbejde.
Fem internationale forskningsstjerner bliver nye æresdoktorer ved Aarhus Universitet
Priser. Fra kvantefysik og global sundhed til ledelse og miljøproblemer: Aarhus Universitet udnævner fredag fem fremtrædende internationale forskere til nye æresdoktorer.
Seneste artikler:
Børsen gjorde sin hovedsponsor Danske Bank til klimaduks med forkerte tal
MEDIER. Børsen Bæredygtig fremstillede i en sammenligning af C25-selskabernes klimaregnskaber Danske Bank som det selskab med de største reduktioner i 2025. Avisen erkender nu, at fremstillingen ikke var retvisende.
IEA-chef: Oliekrisen har ændret energimarkedet for altid
ENERGIKRISE. Den aktuelle oliekrise får permanente konsekvenser for de globale energimarkeder, vurderer direktør for Det Internationale Energiagentur. Hos Green Power Denmark peger man på elektrificering som vejen ud af den fossile afhængighed.
Stjerneforsker: Myten om det frie marked har bremset klimahandling
MARKEDSIDEOLOGI. Harvard-professor Naomi Oreskes er aktuel med en ny bog om, hvordan fortællingen om det frie marked som vejen til frihed og velstand har været med til at bremse klimahandling.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.






























