Lars Munch har en lang række bestyrelsesposter på sit CV, og i tirsdags blev endnu et navn føjet til listen. Til et bestyrelsesmøde i Novo Fonden blev han valgt ind som nyt medlem af bestyrelsen.
Lars Munch er uddannet Cand.merc fra Handelshøjskolen i København og har siden beskæftiget sig med samfundsforhold, medier og kultur. Han startede sin karriere som produktchef og senere adm. direktør for Børsens Forlag, og i 1995 blev han direktør i Bonnier-koncernen. Fra 1999 var han adm. direktør for Dagbladet Politiken og senere overgik han til posten som adm. direktør for J/P Politikens Hus, hvor han sad til 2014.
Derudover har Lars Munch erfaring fra en lang række bestyrelsesposter og bestrider blandt andet formandsposten hos JP/Politikens Hus, Louisiana – Museum of Modern Art og SOS Børnebyerne. Nu er tiden kommet til Novo Fonden, hvor han skal være ordinært bestyrelsesmedlem:
– Jeg glæder mig til at bidrage til arbejdet i Novo Nordisk Fonden, der har været igennem en imponerende udvikling de seneste år. Jeg håber, at jeg kan være med til at fastholde og yderligere udvikle fondens store samfundsmæssige betydning, siger Lars Munch
Pladsen blev ledig, da adm. direktør i Dansk Industri, Karsten Dybvad, forlod bestyrelsen i foråret. Kriteriet for Klaus Dybvads erstatning var, at det nye medlem skulle have baggrund i civilsamfundet.
Og med det in mente har de fundet den helt rette, mener Sten Scheibye, bestyrelsesformand i Novo Nordisk Fonden:
– Med Lars Munch får vi en person ind i bestyrelsen, der har stor indsigt i samfundsforhold, økonomi, kultur og medier. Vi ser frem til at kunne drage nytte af hans mange kompetencer og lange erfaring, siger han
Forsiden lige nu:

Aarhus Universitet lander banebrydende samarbejdsaftaler om arbejdskraft og iværksætteri
Aarhus Universitet har i netop underskrevet samarbejdsaftaler med Ikast-Brande kommune og Samsø kommune. Aftalerne skal styrke indsatserne inden for arbejdskraft, iværksætteri, klima, bæredygtighed og socialøkonomi.

Forskningstrio og industrimastodonter indgår nyt partnerskab i kampen mod plastspild
Det nye partnerskab Cirkulær Industriplast (CIP) samler industriens virksomheder og videnspartnere om for at skabe en ny platform for plastgenanvendelse og øge genanvendelsen af industriplast med 20 procent inden 2025.

Novo Nordisk Fonden uddeler 10 mio. kr. til ukrainske forskere
Novo Nordisk Fonden har givet 10 mio. kr. til stipendieprogrammer, der gør det muligt for ukrainske forskere at få ansættelse ved en forskningsinstitution i Polen eller Danmark.
Seneste artikler:

Kunsten at huske, vi ser på verden med forskellige briller
Tre bøger har spillet en særlig rolle for lektor og forsker, Lone Koefoed Hansen. To bøger om menneskets forhold til teknologien og en tredje, som påminder os om altid at have andres perspektiver for øje.

Finn Foton skal lære børn – og deres forældre – om naturvidenskaben
Ny børnebog skal inspirere hele familien til at snakke om kvantefysik og andre avancerede naturvidenskabelige emner.

Danmarks grønne godfather: – Når det gælder forskning, er det piskende nødvendigt, at vi får toptrimmet systemet
På centrale teknologier står vi stærkt i Danmark og potentialerne er store. Men vi skal oppe os i fremtiden, lyder det fra Anders Eldrup.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.