Et stigende antal lærere må gå på førtids- eller invalidepension som følge af stressrelaterede lidelser.
En ny ph.d.-afhandling af Lisbeth Kappelgaard fra Institut for Kommunikation og Psykologi på Aalborg Universitet siger, at det skyldes ændrede roller og nye forventninger til lærerne.
Derudover mener Lisbeth Kappelgaard, at stress er et tabu hos lærere:
– Lærerfaget er ellers kendetegnet ved at have dialog og åbenhed som værdier, men lærerne er dobbeltramt, når stress også er et tabuemne, har hun tidligere fortalt til folkeskolen.dk.
– Jeg håber, at min forskning kan bidrage til at pege på nogle mønstre, som forhåbentlig kan danne grobund for videre forskning og videre debat om, hvordan man håndterer den her problemstilling, siger Lisbeth Kappelgaard til Science Report.
Kvalitativt studie
Lisbeth Kappelgaards ph.d. kortlægger lærerstress i en kvalitativ undersøgelse. Her har hun interviewet 15 personer, for som hun siger til Science Report, er der i forvejen meget stor overvægt af kvantitative studier:
– Der kan man selvfølgelig nå ud til rigtig mange mennesker, men de besvarelser man fik ind var typisk et rids i overfladen, siger hun og fortsætter:
– Der manglede nogle kvalitative nuancerede fortællinger fra arbejdslivet til at kaste lys over baggrunden for besvarelserne.
Undersøgelsen har desuden lagt vægt på, at lærerfaget også omfatter andre end dem, der står ved tavlen og underviser, såsom skoleledere, organisatoriske medarbejdere og HR-personale.
– Det var vigtig for mig, at de mennesker jeg talte med også repræsenterede dem, der ikke står ved tavlerne, men alligevel interagerer med Folkeskolen, siger Lisbeth Kappelgaard
Forskningen gavner
Lisbeth Kappelgaard oplever, at hendes ph.d. allerede har sat gang i diskussionen af stress i lærerfaget rundt omkring i landet. Det glæder hende, at hendes forskning er brugbar.
– Når artikler om min forskning ligger online er det spændende at se, hvordan lærerne selv begynder at diskutere deres egne erfaringer internt med hinanden, siger hun og fortsætter:
– Og noget af det som jeg synes har været meget meningsfuldt er, at de modige mennesker, der har givet stemme til problemstillingen faktisk bliver hørt i deres eget fag nu. Ambitionen har for mig været at få stemmerne formidlet videre og få den her viden ud. Og det synes jeg er lykkedes med den omtale forskningen har fået.
Læs mere hos Aalborg Universitet.
Forsiden lige nu:
Løbet er kørt for de danske universiteter. To garvede forskere vil redde dansk forskning med et nyt
DEBAT. De danske universiteter i dag er kommet så langt væk fra deres oprindelige formål, at løsningen ikke nødvendigvis er endnu en reform. Danmark bør i stedet oprette et helt nyt universitet med forskningsfrihed som eneste styrende princip, lyder det.
Forskerbevægelsens årsmøde bød på tårnhøje ambitioner, poetiske utopier og en enkelt insinuerende stikpille
KULTUR. Forskerbevægelsen arbejder videre for den frie forskning med deres nye kampagne Universiteter Til Nutiden, der blev præsenteret på deres årsmøde.
Magtforsker bliver prorektor på SDU
NYT JOB. Professor i statskundskab Anne Skorkjær Binderkrantz bliver ny prorektor på Syddansk Universitet. Hun kommer fra Aarhus Universitet med omfattende erfaring med forskning og strategisk universitetsarbejde.
Seneste artikler:
Børsen gjorde sin hovedsponsor Danske Bank til klimaduks med forkerte tal
MEDIER. Børsen Bæredygtig fremstillede i en sammenligning af C25-selskabernes klimaregnskaber Danske Bank som det selskab med de største reduktioner i 2025. Avisen erkender nu, at fremstillingen ikke var retvisende.
IEA-chef: Oliekrisen har ændret energimarkedet for altid
ENERGIKRISE. Den aktuelle oliekrise får permanente konsekvenser for de globale energimarkeder, vurderer direktør for Det Internationale Energiagentur. Hos Green Power Denmark peger man på elektrificering som vejen ud af den fossile afhængighed.
Stjerneforsker: Myten om det frie marked har bremset klimahandling
MARKEDSIDEOLOGI. Harvard-professor Naomi Oreskes er aktuel med en ny bog om, hvordan fortællingen om det frie marked som vejen til frihed og velstand har været med til at bremse klimahandling.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.



























