Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Kultur

Videnskabernes Selskab har valgt 15 nye medlemmer

De nye naturvidenskabelige medlemmer tæller en lille overvægt af kvinder

Videnskabernes Selskab får 15 nye medlemmer. Foto: Videnskabernes Selskab

Grundet Covid-19 falder årets udnævnelse af dygtige naturvidenskabelige professorer til Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab senere end normalt. Men i denne uge blev nye medlemmer endelig annonceret – ni fra Danmark og seks fra udlandet.

De 15 videnskabsfolk kommer alle fra naturvidenskabelige grene som biofysik, biologi, fysik og matematik. Traditionen tro hentes de alle fra landets universiteter. Med undtagelse af Birgitte Skadhauge, som er forskningsdirektør ved Carlsbergs forskningslaboratorier.  

Fagligt åndehul
Hun udtaler i en pressemeddelelse: 

– Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab fremmer tværfaglig forskning, partnerskaber og kontakter. Et medlemskab er en fantastisk mulighed for at møde andre forskere, som dyrker det videnskabelige ideal med lidenskab.

Hele grundtanken med selskabet er at facilitere en uformel udveksling af ideer mellem professorer, som mødes hver anden uge til faglige oplæg og smørrebrød. Snakken går efter sigende på nye og upublicerede resultater og spæde projekter i de historiske lokaler ved HC. Andersens Boulevard.

Medlemmerne er altid blevet hentet fra henholdsvis humaniora og samfundsvidenskab på den ene side og naturvidenskab på den anden.

Flere kvinder valgt
Kønsmæssigt har fordelingen været skæv i mange år. Mændene har udgjort en svær overvægt i sammensætningen af Videnskabernes Selskab. I år er der dog en lille majoritet i form af otte kvinder repræsenterede på listen. 

For nogle år tilbage lå andelen af kvinder i Selskabet på under en tiendedel. Men billedet vil formentligt ændre sig gradvist. For et par uger siden valgte Videnskabernes Selskab antikhistoriker og tekstilforsker Marie Louise Nosch som ny præsident.

Hvem er de nye medlemmer?

Birgitte Skadhauge: Forskningsdirektør ved Carlsberg Research Laboratory

Birthe Brandt Kragelund: Professor i protein-biofysik og NMR spektroskopi ved Biologisk Institut, Københavns Universitet

Frede Blaabjerg: Professor ved Institut for Energiteknik, Aalborg Universitet

Henrik Bruus: Professor ved DTU Fysik

Henrik Stapelfeldt: Professor ved Institut for Kemi, Aarhus Universitet

Jesper Grodal: Professor ved Institut for Matematiske Fag, Københavns Universitet

Liv Hornekær: Professor ved Institut for Fysik og Astronomi, Aarhus Universitet

Lone Kirsten Gram: Professor ved Dept. Biotechnology and Biomedicine, DTU

Marianne Holmer: Professor og dekan ved Syddansk Universitet

Jeffrey Scott Hangst: Professor MSO ved Institut for Fysik og Astronomi, Aarhus Universitet

Christine McKenzie: Professor ved Institut for Fysik, Kemi og Farmaci, Syddansk Universitet

Matthew Collins: Professor ved Globe Institute, Københavns Universitet

Gemma Solomon: Professor ved Kemisk Institut, Københavns Universitet

Nathalie Wahl: Professor ved Institut for Matematiske Fag, Københavns Universitet

Forsiden lige nu:

DTU-lektor om eksterne partnere: Det kan løfte forskning til nye højder

Der er ikke mange forskere tilbage, der kimser af eksterne samarbejder, mener Repræsentant for Forskningspolitisk Udvalg i DUA. Selv føler han sig tryg i de rammer, universiteterne har sat op, men bekymrer sig mere over, hvordan de kommercielle interesser fører til smallere forskning.

Seneste artikler:

Robothænder med følelser

Jakob Dideriksen fra Aalborg Universitet har med en støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond undersøgt, om man kan skabe robotarme, som kan imitere nervesystemet i vores hænder og arme. Det kan vi godt. Men der er stadig lang vej endnu. 

Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.