Novo Nordisk Fonden er klar til at betale “et trecifret millionbeløb” for at få virusforskning i verdensklasse til Danmark.
Det fortæller fondens bestyrelsesformand, Lars Rebien Sørensen til Berlingske.
For at sikre, at Danmark er bedre forberedte næste gang en covid-19-lignende situation rammer landet, vil fonden give penge til, at der kan blive etableret et “topmoderne center for epidemimedicin” med fokus på forskning i virus.
– Vi skal sikre, at der kommer forskere hertil, så vi får et endnu højere videnskabeligt niveau på området i Danmark. På den måde vil vi være bedre orienterede og på omgangshøjde med situationen fra dag ét, forklarer Lars Rebien Sørensen til Berlingske.
Det er ikke Novo-formandens “indtryk”, at Danmarks position inden for infektionssygdomme er “helt på det niveau, som det var tidligere, fordi der er blevet sparet på offentlige midler til forskning, og institutionerne derfor langsomt er eroderet”, siger han desuden.
Derfor er fonden nu klar til finde den store pengepung frem, så vi kan få “et højere forskningsmæssigt niveau i Danmark” inden for virologi og epidemiologi.
Fonden er desuden klar til at finansiere “en eller anden form for grundforskning inden for vacciner, som kan gøre, at vi er bedre forberedte i fremtiden”, lyder det fra Lars Rebien Sørensen.
Ingen dansk vaccineproduktion
Imens Lars Rebien Sørensen altså mener, det er nødvendigt at højne forskningsniveauet i Danmark, er det ikke selve produktionen af vacciner, han ønsker tilbage på danske hænder.
Indtil 2016 producerede Statens Serum Institut vacciner, før den danske stat valgte at sælge produktionenen til et saudiarabisk firma.
Salget blev igangsat af den socialdemokratiske finansminister Bjarne Corydon, men gennemført af sundhedsminister Sophie Løhde efter at Venstre havde fået regeringsmagten. Under coronakrisen har flere partier udtrykt bekymring for, at Danmark ikke har en national vaccinefabrik, imens en pandemi raser i hele verden, og både Enhedslisten og SF vil have produktionen tilbage på danske hænder.
Det vil dog være “den absolut dårligste vej at gå”, mener Lars Rebien Sørensen.
– At forestille sig, at vi i Danmark skal lave lokal produktion af vacciner, er helt urealistisk. Der var jo en grund til, at man solgte Statens Serum Instituts vaccineproduktion: Den var underskudsgivende, og den var ikke tidssvarende rent teknologisk. Sådan vil det blive igen, hvis staten skal bygge en vaccinefabrik i Danmark, siger Lars Rebien Sørensen.
Den type produktion skal foregå i et offentligt-privat samarbejde og bør ligge i europæisk regi, mener Novo-formanden.
En kvart mia. til test
Det er ikke første gang Novo Nordisk Fonden melder sig på banen med en stor pose penge under coronakrisen. I midten af april kom nyheden om, at fonden har valgt at støtte etableringen af et nationalt testcenter for covid-19 med op til 250 mio. kroner.
Novo Nordisk bidrager med mandskab, forskningsmæssig viden og teknologi til samarbejdet
Det nye nationale testcenter, der har fået navnet Testcenter Danmark, er tilknyttet Statens Serum Institut og er etableret i et tæt samarbejde mellem den danske stat, regionerne, det nationale beredskab og sygehus samt fonden og virksomheden Novo Nordisk.
Bidraget fra Novo Nordisk-regi består af rådgivning, mandskab og teknologi til tests.
– Novo Nordisk har sammen med Novo Nordisk Fonden stillet sig til rådighed for Statens Serum Institut til en national opskalering af tests, der skal vise om borgere er smittet eller har været smittet med coronavirus. Novo Nordisk bidrager med mandskab, forskningsmæssig viden og teknologi til samarbejdet, siger Mads Krogsgaard Thomsen, koncernforskningsdirektør i Novo Nordisk.
Støtte til akutte projekter
Novo Nordisk Fonden har desuden løbende uddelt penge til corona-relaterede forskningsprojekter. Fra slutningen af marts og frem til midten af april uddelte fonden omkring 80 mio. kroner til mere end 40 akutte covid-19-projekter.
Bevillingerne er blevet uddelt i såkaldt åben konkurrence blandt forskere, det vil sige på baggrund af ansøgninger, der er blevet sendt ind til fonden. Novo Nordisk Fonden modtog i alt 459 ansøgninger til den akutte pulje, hvoraf ca. 10 procent altså har modtaget støtte.
Læs også: Novo Nordisk Fonden: Vi har slækket på armslængdeprincippet.
Fonden har støttet projekter inden for tre områder:
- Videnskabelige projekter, der tester nye behandlinger, teknikker/teknologier eller forebyggende tiltag, der med hurtig virkning kan benyttes til at håndtere sundhedssystemets udfordringer i den aktuelle situation.
- Oplysningsmæssige tiltag, der kan forbedre kommunikation til borgerne og vidensforståelse af den sundhedsmæssige håndtering af krisen.
- Sociale tiltag, der skal imødekomme særlige sundhedsmæssige behov hos udsatte grupper i forbindelse med krisen.
Endeligt har det været et krav, at projekterne hurtigt kunne sættes igang, og at den viden, der kommer ud af projektet, bliver tilgængelig og kan udnyttes i lignende situationer i fremtiden.
Forsiden lige nu:

Thomas Sinkjær: – Vi får en udfordring, hvis forskningsberedskabet bliver kompromitteret
Nye tal fra DFiR’s årsrapport viser yderligere stigning af universiteternes eksterne forskningsmidler. Thomas Sinkjær frygter for det, han kalder ’det brede forskningsberedskab’.

Røverhistorier, løgnhalse og snørklede fortællinger inspirerer DTU-forsker
Anne Ladegaard Skov peger på tre bøger, der har formet hende som forsker, og det er den ene røverhistorie efter den anden.

Ida Willig bliver dekan for Humaniora på RUC
Professor i journalistik Ida Willig bliver dekan på Institut for Kommunikation og Humanistisk Videnskab på Roskilde Universitet. Hun har mangeårig erfaring med at skabe gode forskningsmiljøer og brænder for de store dagsordener.
Seneste artikler:

Kunsten at huske, vi ser på verden med forskellige briller
Tre bøger har spillet en særlig rolle for lektor og forsker, Lone Koefoed Hansen. To bøger om menneskets forhold til teknologien og en tredje, som påminder os om altid at have andres perspektiver for øje.

Finn Foton skal lære børn – og deres forældre – om naturvidenskaben
Ny børnebog skal inspirere hele familien til at snakke om kvantefysik og andre avancerede naturvidenskabelige emner.

Danmarks grønne godfather: – Når det gælder forskning, er det piskende nødvendigt, at vi får toptrimmet systemet
På centrale teknologier står vi stærkt i Danmark og potentialerne er store. Men vi skal oppe os i fremtiden, lyder det fra Anders Eldrup.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.