Professor Maja Horst bliver den nye bestyrelsesformand i Danmarks Frie Forskningsfond.
Det oplyser Uddannelses- og Forskningsministeriet i en pressemeddelelse.
Maja Horst tiltræder 1. april.
– Jeg er virkelig glad for, at Maja Horst har sagt ja til at træde ind som bestyrelsesformand i Danmarks Frie Forskningsfond, siger uddannelses- og forskningsminiser Ane Halsboe-Jørgensen (S) i pressemeddelelsen.
Ministeren peger på, at Maja Horst har erfaring fra både et erhvervsøkonomisk, humanistisk og teknisk forskningsinstitut.
– Det giver hende en helt speciel tværfaglig forskningsprofil. Samtidig er hun kendt som en aktiv stemme i den forskningspolitiske debat. Jeg er sikker på, at fonden vil nyde godt af hendes ekspertise, er ministeren citeret for at sige i pressemeddelelsen.
Afløser en anden kvinde på posten
Maja Horst er professor i ansvarlig teknologi på DTU. Som bestyrelsesformand i Danmarks Frie Forskningsfond afløser hun DTU-professor Lone Gram, der trådte ind som midlertidig bestyrelsesformand 1. januar. Det skete, fordi den daværende formand, professor David Dreyer Lassen, fratrådte, da han blev prorektor for forskning og innovation ved Københavns Universitet.
Med udnævnelsen af Maja Horst genindtræder Lone Gram som medlem af bestyrelsen.
Det er jeg super glad for – det er en ære at arbejde for den frie forskning i Danmark sammen med det dygtige sekretariat, fantastiske rådsmedlemmer og kloge bestyrelseskolleger https://t.co/ZaiKU9L3IC
— Maja Horst (@majahorst) March 29, 2021
I pressemeddelelsen siger hun, at hun ”vil gøre mig den allerstørste umage for at leve op til den tillid som ministeren har vist mig”.
– DFF udfylder en absolut kerne-rolle i det danske forskningsøkosystem ved at støtte nysgerrighedsdrevne projekter, som forskerne selv foreslår. Det er de mange mindre projekter, som vi støtter nu, der lægger grunden til de store gennembrud om ti år, siger Maja Horst.
Hun siger videre, at forskning handler blandt andet om at indsamle viden om vores verden.
Medlem af Danmarks Frie Forskningsfonds bestyrelses siden 2020.
Medlem af Danmarks Forsknings- og Innovationspolitiske Råd (2014-2019).
Medlem af ATV og formand for ATV’s tænketank (2018-2020).
Medlem af bestyrelsen for DMJX siden 2020.
Medlem af bestyrelsen for det norske sektorforskningsinstitut NIFU siden 2019.
Hun har tidligere modtaget Uddannelses- og Forskningsministeriets Forskningskommunikationspris.
Kilde: Uddannelses- og Forskningsministeriet
Forsiden lige nu:
Canada vil også knytte tættere bånd med EU på forskningsområdet
FORSKNINGSPOLITIK. Canadas premierminister Mark Carney ønsker et tættere samarbejde med EU om forskning, uddannelse og teknologi. Udmeldingen kommer efter Ursula von der Leyens forslag om et tættere partnerskab mellem EU og Canada.
Sebastian Mernilds ledestjerne lærte ham om ligeværd og ærlighed
FANTASTISKE FORSKNINGSLEDERE. Som ung forsker rejste Sebastian Mernild til USA, hvor mødet med klimaforskeren Glen Liston blev afgørende for hans faglige udvikling. I dag trækker Mernild selv på erfaringerne fra deres samarbejde, når han leder forskere på SDU.
De store forskningstunge virksomheder buldrer af sted. Men SMV’erne er blevet efterladt på perronen
INNOVATION. En ny kortlægning viser, hvordan SMV’ernes aktiviteter særligt foregår på områder, hvor universiteternes forskningsmiljøer er små. Det bør få forsknings- og innovationssystemet til at spørge sig selv, om man er god nok til at understøtte SMV’ernes aktiviteter, lyder det.
Seneste artikler:
“Jeg er møghamrende bange og edderspændt rasende over hvad der sker i Europa-Parlamentet”
EU. Regulering, som man i EU har kæmpet årevis for at få, er nu ved at blive rullet tilbage. Det sker på tværs af sektorer og indenfor al grøn omstilling, siger Rasmus Nordqvist, medlem af Europa-Parlamentet, i et interview med Sustain Report.
Der findes en del af dansk landbrug, som hylder regeringsgrundlaget
LANDBRUG. Frie Bønder bifalder regeringens planer om et grønnere landbrug og ser nye muligheder for natur, økologi og småskalaproduktion. Seniorrådgiver advarer derimod om, at det kan betyde en delvis nedlukning af erhvervet.
Børsen gjorde sin hovedsponsor Danske Bank til klimaduks med forkerte tal
MEDIER. Børsen Bæredygtig fremstillede i en sammenligning af C25-selskabernes klimaregnskaber Danske Bank som det selskab med de største reduktioner i 2025. Avisen erkender nu, at fremstillingen ikke var retvisende.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.




























