Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Penge & navne

Professor modtager eftertragtet ERC-bevilling

Jacob Sherson er stifter og direktør for Center for Hybrid Intelligens. Foto: Lars Kruse/AU

Professor MSO Jacob Sherson fra Aarhus Universitet modtager den prestigefyldte ERC ’Proof of Concept’-bevilling fra Det Europæiske Forskningsråd.

Bevillingen støtter forskningsprojekter i absolut verdensklasse og gives til excellente forskere, der ved modtagelsen får til opgave at samle et team omkring en original og banebrydende forskningsidé.

Bevilling er på 150.000 euro og, og den skal Jacob Sherson bruge til at finansiere forskningsprojektet ’Practical Quantum Technology Education for Industry’. Projektet skal samle en forskergruppe på Aarhus Universitet, som skal tage hul på opgaven med at skabe en kortlægning af kompetencebehovet i fremtidens kvante-økonomi.

Bevilling til tidligere modtagere af ERC
Den særlige ’Proof of Concept’-bevilling gives til forskere, der i forvejen har fået en ERC-bevilling. Det hænger sammen med, at pengene skal bruges til at udvikle nye koncepter, som er opstået på baggrund af et tidligere forskningsprojekt med støtte fra ERC.

ERC lægger desuden vægt på at, ‘Proof of Concept’-pengene går til forskning, som har et kommercielt sigte.

Læs også: Danske topforskeres banebrydende idéer belønnes af ERC.

Det Europæiske Forsknigsråd (ERC) giver hvert år penge til internationale forskningsprojekter. Talentfulde forskere fra hele verden kan opnå den eftertragtede støtte til at udføre forskning af allerhøjeste videnskabelig kvalitet.

OM ERC-bevillinger

ERC giver bevillinger til tre karrieretrin: Starting Grant, Consolidator Grant og Advanced Grant.

Dertil kommer Synergy Grant og Proof of Concept, der kan søges af ERC-bevillingsmodtagere med henblik på kommercialisering af resultater fra en tidligere ERC-bevilling.

Kilde: Københavns Universitet. 

Jacob Sherson er professor MSO og fysiker ved Aarhus Universitet. Han modtog sin første bevilling fra ERC tilbage i 2015, som var en af de 47 ekstra bevillinger forskningsrådet uddelte. Jacob Sherson var modtager af ’Starting Grants’ -bevillingen, som gives til forskere i starten af deres karriere.

Jacob Shersons ‘Proof of Concept’-bevilling er den eneste danske i den seneste bevillingsrunde, oplyser AU i en pressemeddelelse.

Forsiden lige nu:

Syv forskere blandt årets nye navne i Kraks Blå Bog

PRISER. Syv forskere fra blandt andet neurologi, proteinforskning, arkæologi og teologi er blandt de 76 nye navne i årets udgave. De føjer sig til en eksklusiv kreds af danskere, der gennem deres faglige arbejde har gjort en markant forskel i samfundet.


Seneste artikler:

Seks danske virksomheder på liste over verdens mest bæredygtige

RANGORDNING. Danmark er igen stærkt repræsenteret på Corporate Knights’ Global 100-liste over verdens mest bæredygtige børsnoterede virksomheder. I år har seks danske selskaber fundet vej til top 100 – heriblandt Pandora, der indtager en samlet andenplads.


Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading