-De udfordringer, verden står over for i dag er af en sådan karat, at ingen institution, intet universitet – ja, intet land, kan løse dem alene.
Sådan begyndte Carlos Moedas, EUs forskningskommisær, sin tale til konferencen Big Science Business Forum (BSBF) i sidste uge. 17 af de største Big Science organisationer var på konferencen for første gang samlet under samme tag – og lytter man til Moedas er forskning vigtigere end nogensinde før.
Mere målrettet forskning
Forskning er nemlig en nødvendighed for at løse de globale udfordringer, vi står overfor, derfor bør vi også investere mere i det, mener Moedas. Men skal man have politikerne til at spytte flere penge i forskning, så kræver det, ifølge kommissæren, at man har folkets opbakning.
-Store forskningsprojekter kræver politikere med mod og visioner. Og politikere med mod og visioner er afhængig af, i hvor høj grad forskningen evner at forbinde sig med befolkningen, sagde Moedas.
Er der i befolkningen en bred forståelse af, hvad forskningen gør og hvilke problemer, den forsøger at løse, så vil der være opbakning til at investere i mere forskning. Derfor skal vi fremover have mere målrettet forskning, mener kommissæren:
-Målrettet forskning skaber en bedre forbindelse med befolkningen. Vi må fx fortælle folk, at ”vi vil udvikle verdens første elektriske fly” eller at ”vi vil skabe den første kulstof-fri by”. Vi kommer måske ikke til at nå alle disse mål – men hvis vi når dem, vil folk være stolte af Europa, og så vil de bakke op om, at investere mere i forskning; fordi de faktisk forstår, hvad det er, vi gør, forklarede Moedas.
Han advarede samtidig om, at det ikke må gå, som det gik USA efter 1993: Her aflyste man det storstilede forsknings-projekt ”Desertron” pga manglende finansiering – en begivenhed, der førte til, at Europa i en perioded overtog den videnskabelige førertrøje fra USA; og en begivenhed, som ifølge Moedas kunne have været undgået, hvis den amerikanske befolkning havde kendt mere til projektets potentialer.
Big Science kan løse verdens udfordringer
Moedas´ udmelding er interessant set i lyset af, at EU-kommissionen lige nu er i færd med at planlægge efterfølgeren til Horizon2020. Og her skal målrettet forskning og Big Science spille en stor rolle, mener Moedas.
-Kun Big Science kan løse vor tids udfordringer. Big Science´s monumenter vil i fremtiden være symbolerne på vores tid – akkurat ligesom Notre Dame er et symbol på middelalderen, forklarede han.
For skal vi løse verdens problemer, kræver det nye måder at tænke på. Moedas appellerede derfor også til et endnu bedre samarbejde mellem Big Science infrastrukturer og mindre virksomheder:
-Som en stor infrastruktur har du størrelsen, men du er ofte begrænset af din struktur. Du har brug for ideer udefra, og her kan partnerskaber med små og mellemstore virksomeheder hjælpe dig. De mindre virksomheder kan komme med nye måder at tænke på; de kan komme med nye teknologier, og som en Big Science infrastruktur, kan du gøre de nye ideer store, forklarede Moedas.
BSBF fandt sted d. 26.-28. februar i København. Du kan læse mere om forummet her
Og vil du vide mere om Carlos Moedas kan du finde information her
Forsiden lige nu:

Disse 7 forskningsarrangementer skal du opleve på Folkemødet
Folkemødet på Bornholm byder igen i år på over 100 videnskabelige og forskningsrelaterede arrangementer – se de 7 mest interessante her.

Forskningsgruppen Social Complexity Lab vinder Årets Forskningsmiljøpris 2023
Social Complexity Lab ved DTU Compute vinder Det Unge Akademis pris for Årets Forskningsmiljø 2023.

Ny kildeportal skal være Momondo for kvindelige eksperter, talenter og ledere
Kildedatabasen Diverse Eksperter vil give ligestilling et tiltrængt skub i spalterne og i virksomheder. Undervejs knuser initiativet myter.
Seneste artikler:

‘Det danske forskningsmirakel’ skranter – tiden er inde til en ny universitetslov
Universitetsloven og strukturen for dansk forskning kan være en vigtig faktor for nedgangen i ‘det danske forskningsmirakel’, vurderer professor og overlæge Jens Frederik Rehfeldt.

KU kalder regering: Vi har akut brug for jeres life science-strategi
LIFE SCIENCE HAR ORDET. Vores sundhedsdata mangler muskler, forskningsinfrastrukturen halter, og der er rift om talenterne. KU giver tre forslag til løsninger.

Lemvigh-Müller går i kødet på scope 3 med Science Based Targets
Lemvigh-Müller slår hul på udfordringen med særligt scope 3 udledninger. Videnskabeligt baserede standarder og datasystematik er afgørende for at hæve den bæredygtige barre, mener bæredygtighedschef Pernille Kiær.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.